Z danych NBP wynika, że w Q3 bieżącego roku kartą można było zapłacić w 847 tys. miejsc w Polsce – to wzrost o ponad 20 tys. placówek kwartał do kwartału. O około 20 tys. wzrosła też liczba samych terminali płatniczych, których na koniec września było niespełna 1,1 mln.
NBP publikuje dane na temat terminali i bankomatów
Już od kilku miesięcy wszystkie terminale w Polsce akceptują płatności zbliżeniowe, a zdecydowana większość pozwala także na realizację bezstykowych płatności mobilnych. Dodatkowo w prawie 334 tys. urządzeń klienci mogą korzystać z cashbacku, czyli wypłaty gotówki w momencie bezgotówkowej płatności za zakupy.
A co z bankomatami? Ostatni kwartał to kolejny okres, w którym obserwowano spadek liczby takich urządzeń. Na koniec września 2021 w Polsce było trochę ponad 21,3 tys. bankomatów – o około 400 sztuk mniej niż kwartał wcześniej. Rośnie jednak liczba i wartość transakcji,
NBP podaje, że w III kwartale bieżącego roku dokonano 131,5 mln wypłat gotówki (124,9 mln kwartał wcześniej) o wartości 91,1 mld PLN (poprzednio 86,3 mld złotych). Chętniej korzystamy także z wpłatomatów, których na koniec Q3 było już ponad 9,1 tys. – czyli o ponad 100 więcej niż w II kwartale.
W analizowanym okresie zarejestrowano niespełna 21,3 mln wpłat gotówki, a tego typu transakcji osiągnęły wartość prawie 48 mld PLN. To wzrosty odpowiednio o 2,2 mln i 5 mld złotych. Pełne dane NBP na temat terminali płatniczych i bankomatów można znaleźć pod tym linkiem (pliki w Excelu).
Wczoraj pisaliśmy także o danych dotyczących kart płatniczych. Okazuje się, że w III kwartale znacząco spadła liczba kart, ale wzrosła wartość i liczba transakcji. Na koniec września Polacy posiadali niespełna 42,8 mln plastików, czyli o około 1,5 mln niż we wcześniejszym kwartale.