Za tak duże spadki odpowiadają przede wszystkim karty debetowe, których ubyło prawie 1 mln kwartał do kwartału. W sumie kwartał wcześniej na polskim rynku było około 44,3 mln kart płatniczych.

Mniej kart, ale więcej transakcji. Nowe dane NBP

Z danych NBP wynika jednak, że w III kwartale bieżącego roku po raz pierwszy w historii liczba transakcji kartami przekroczyła 2 mld, dobijając do poziomu 2,16 mld. Dla porównania w Q2 za pomocą kart płatniczych przeprowadzono ponad 1,9 mld transakcji. Teraz samych transakcji bezgotówkowych zanotowano ponad 2 mld (kwartał wcześniej było to 1,8 mld).

W III kwartale znacząco wzrosła także wartość transakcji przy udziale kart płatniczych. Osiągnęła ona poziom prawie 252 mld PLN – w poprzednim okresie było to „zaledwie” 231 mld złotych. Rośnie także procentowy udział transakcji bezgotówkowych, który w Q3 wyniósł 53,2% (poprzednio 51,8%).

Narodowy Bank Polski podaje, że w III kwartale wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 134 mld PLN – to spory wzrost w porównaniu do 120 mld złotych kwartał wcześniej. Natomiast wartość operacji gotówkowych osiągnęła poziom prawie 118 mld PLN (w Q2 było to nieco ponad 111 mld złotych).

Pełne dane NBP na temat rynku kart płatniczych można znaleźć pod tym linkiem (pliki w Excelu).

Warto przypomnieć, że na początku grudnia NBP opublikował raport „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.”. Pierwsze wyniki pojawiły się już wiosną bieżącego roku, ale dopiero w grudniu mogliśmy zobaczyć pełne opracowanie. Dużą uwagę w raporcie poświęcono gotówce.