Partner serwisu Visa dla biznesu

Nadchodzi tsunami regulacyjne dla branży consumer finance [VIDEO]

Fintek
Fintek
Opublikowano: 11 grudnia 2019, 17:32 Aktualizacja: 11 grudnia 2019, 17:32

– Przygotowujemy mapę zagrożeń dla rynku consumer finance i z własnej perspektywy szukamy identyfikacji ryzyk, które mogą mieć wpływ na ten sektor. Z tegorocznej edycji wynika, że najistotniejsze będzie ryzyko regulacyjne, ale również prognozowane spowolnienie gospodarcze – mówi dr Marta Penczar, dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. 

Marta Penczar

Z dr Martą Penczar porozmawialiśmy w trakcie Kongresu Consumer Finance. Na wydarzeniu pojawili się pośrednicy finansowi, banki, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, afilianci, przedstawiciele instytucji publicznych oraz kancelarie prawne.

Z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się rynek consumer finance?

Dr Marta Penczar mówiła także o wyzwaniach stojących przed branżą consumer finance.

– Branża consumer finance stoi przede wszystkim przed wyzwaniem regulacyjnym. Kluczowe będzie poradzenie sobie z różnymi konsekwencjami nowych propozycji legislacyjnych – często mówi się nawet o tsunami regulacyjnym. Firmy będą musiały się zmierzyć przede wszystkim z tak zwanym „małym TSUE„, czyli z tym co zrobić, aby spadek dochodów pozaodsetkowych przy przedterminowych spłatach był jak najmniej uciążliwy – mówi dr Marta Penczar.

Dr Marta Penczar to absolwentka Ekonomiki Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowego Studium Bankowości Inwestycyjnej Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiej Akademii Bankowej. Od 1998 roku związana z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, w którym obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora obszaru badawczego „Bankowość i rynki finansowe”.

Autorka i współautorka licznych publikacji o charakterze naukowym i publicystycznym oraz projektów badawczych z zakresu bankowości. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z bankowością detaliczną, rynkiem consumer finance, integracją detalicznego rynku finansowego w Unii Europejskiej, ochroną praw konsumentów na rynku finansowym oraz prognozowaniem rozwoju rynków finansowych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nadchodzi-tsunami-regulacyjne-dla-branzy-consumer-finance-video