Pełną listę departamentów NBP można znaleźć pod tym linkiem. Na stronie próżno szukać działu zajmującego się branżą FinTech.

Departament FinTech w NBP został zlikwidowany

Departament FinTech w NBP powstał w 2018 roku. Niemal w tym samym czasie powołano podobny dział w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Początkowo na czele departamentu NBP stał Robert Jagiełło, ale w roku 2019 zwierzchnictwo nad tą działalnością banku centralnego przejął Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Teraz departament badań i innowacji finansowych w NBP został zlikwidowany. Część jego kompetencji przejął nowy departament analiz i badań ekonomicznych. O sprawie pierwszy napisał serwis Cashless.pl.

W ostatnim czasie Narodowy Bank Polski mocno zaangażował się w działania na rzecz gotówki, wspierając prezydencki projekt tzw. ustawy o gotówce. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych została już podpisana przez prezydenta i obliguje przedsiębiorców do akceptowania płatności w banknotach i monetach. Przepisy przewidują jednak pewne wyjątki – na przykład przy zakupach internetowych, w miejscach bez obecności personelu, czy w trakcie imprez masowych.

Kilka miesięcy temu NBP opublikował także raport na temat CBDC (ang. central bank digital currency). Stwierdzono w nim, że na razie nie ma potrzeby emisji cyfrowego złotego. NBP ma jednak monitorować tego typu prace prowadzone przez inne banki centralne na świecie.