O sprawie pisze Financial Times. Już w listopadzie zeszłego roku pojawiły się doniesienia, że wspierany przez Alphabet (spółka matka Google) fundusz Capital G prowadzi rozmowy w sprawie nabycia udziałów w Monzo. Wtedy Sky News podawało, że inwestycja może wynieść do 500 mln GBP, przy wycenie 4 mld funtów.

Challenger bank Monzo pozyska 350 mln funtów

Teraz Financial Times pisze o potencjalnym dofinansowaniu, które miałoby wynieść 350 mln funtów, a środki pochodziłyby od obecnych i nowych inwestorów. Rundzie ma przewodzić wspomniany CapitalG, przy wsparciu takich podmiotów jak chiński Tencent, czy amerykański Ribbit Capital. Taka inwestycja ustaliłaby wycenę Monzo w okolicach 4 mld GBP.

Ostatnio Monzo zamknęło rundę inwestycyjną w 2021 roku, co ustaliło wtedy wycenę spółki na poziomie 3,5 mld funtów. Wtedy challenger bank został wsparty przez Tencent, Abu Dhabi Growth Fund, Coatue i Accel. Teraz głównym celem londyńskiej firmy ma być osiągnięcie rentowności w skali pełnych 12 miesięcy, co ma się wydarzyć w bieżącym roku.

Kilka dni temu pisaliśmy, że Monzo przekroczyło barierę 9 mln klientów, dzięki czemu stało się neobankiem z największą liczbą użytkowników w Wielkiej Brytanii. Na całym rynku bankowym w UK plasuje się z kolei na siódmym miejscu. Od lutego 2022 r. do lutego 2023 roku przychody Monzo wzrosły ponad dwukrotnie – do poziomu 355,6 mln GBP. Niemniej w tym samym okresie bank zanotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 116 mln funtów.