Będzie ono drukowane wyłącznie na prośbę klienta. Co więcej – zgodnie z zasadami Mastercard, kopia potwierdzenia transakcji nie musi być drukowana przez sprzedawców i może być przechowywana w formie cyfrowej.
Czy drukować potwierdzenie? To pytanie odchodzi do lamusa
Kraje europejskie odchodzą od konieczności drukowania i przechowywania papierowych potwierdzeń płatności czy paragonów, wprowadzając ich elektroniczne alternatywy. Rozwiązania elektroniczne to przede wszystkim mniejsza ilość odpadów, ale także większe bezpieczeństwo i lepsza dostępność danych transakcyjnych – cyfrowe historie płatności elektronicznych są łatwiejsze do odzyskania i mniej podatne na uszkodzenie niż klasyczne papierowe potwierdzenia.
Przeciętny hipermarket zużywa rocznie około 10 600 rolek papieru do drukowania paragonów i papierowych potwierdzeń transakcji – czytamy w komunikacie Mastercard.
Kilka tygodni temu pisaliśmy, że e-paragony wprowadziła między Biedronka. Sieć ogłasza nową funkcję, z której będą mogli skorzystać posiadacze karty Moja Biedronka lub aplikacji mobilnej i wdraża ją w sklepach. Klienci zwracają jednak uwagę, że pomimo wyboru e-paragonu i tak otrzymują oni papierowe potwierdzenie zakupów.
Z kolei w lipcu Visa i Mastercard zobowiązały się do utrzymania limitu opłat za transakcje kartami dla turystów na kolejne pięć lat – podała Komisja Europejska. W przypadku transakcji dokonywanych przy użyciu fizycznej karty, opłaty pozostaną na poziomie 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych.