Bilety jednorazowe i krótkookresowe już od dawna można kupować za pośrednictwem smartfona – tę usługę oferuje sześć komercyjnych aplikacji (m.in. mPay, SkyCash, czy moBiLET). Teraz korzystając z miejskiej aplikacji mobiWAWA można także kupić bilety długookresowe.

Jak działa nowa aplikacja mobiWAWA?

Aplikacja mobiWAWA obsługuje Warszawską Kartę Miejską, Kartę warszawiaka/warszawianki, Kartę Ucznia oraz zakup biletów długookresowych. Można za jej pośrednictwem kupić bilety 30- i 90-dniowe, w tym bilety warszawiaka i warszawianki, z wyjątkiem biletów metropolitalnych (oferta Warszawa+ dla mieszkańców gmin aglomeracji). Apka jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.

Kupno biletu jest możliwe po zarejestrowaniu konta użytkownika w aplikacji i zalogowaniu się do niej. Kupionym przez aplikację biletem można zarządzać – aktywować, zawiesić lub odwiesić, a także przedłużyć czyli kupić taki sam bilet po raz kolejny.

A co w przypadku kontroli biletów?

Aplikacja umożliwia okazywanie biletów do kontroli. Na aktywnym bilecie użytkownik znajdzie przycisk „KOD QR BILETU” – po kliknięciu w ten przycisk, na ekranie telefonu wyświetli się jego imię i nazwisko, aktualne zdjęcie, rodzaj biletu, data jego ważności oraz kod QR, który okazuje się kontrolerom biletów w pojeździe WTP oraz w strefie biletowej metra.

Aplikacja otwiera bramki do metra, jeśli użytkownik posiada aktywny bilet długookresowy. Wystarczy, że wybierze „Wejściówkę do metra” – wygeneruje w ten sposób kod QR i otworzy bramkę. Uczniowie posiadający Kartę Ucznia dzięki aplikacji mobiWAWA będą mogli okazywać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w swoim smartfonie.

A co jeśli obecnie posiadamy aktywną kartę miejską i chcemy zacząć korzystać z aplikacji? Niestety na razie mobiWAWA nie umożliwia przeniesienia biletu z dotychczasowej warszawskiej karty miejskiej do telefonu. Co zatem można zrobić?

  • Dokonać zwrotu aktualnie posiadanego biletu na WKM (z potrąceniem opłaty manipulacyjnej) w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów i zakupić bilet w aplikacji;
  • zakupić bilet w aplikacji po zakończeniu okresu ważności obecnie zarejestrowanego biletu na WKM.