Nowy sposób logowania wykorzystuje zabezpieczenia biometryczne, czyli indywidualne cechy człowieka i spełnia funkcję kodu dostępu. W aplikacji PeoPay Kids stosuje się je zamiennie z KOD-em. Aby dziecko mogło zalogować się biometrią, musi wcześniej dodać swój odcisk palca lub zdjęcie twarzy w ustawieniach telefonu. Następnie w aplikacji trzeba zmienić metodę logowania na: odcisk palca (na Android lub iOS) lub zdjęcie twarzy (Face ID na iPhone).

Logowanie biometryczne w aplikacji PeoPay Kids

Aby zapisać w telefonie unikalny układ linii papilarnych, należy przyłożyć palec do czytnika, zeskanować go w kliku pozycjach i zapisać dane. Można tak zrobić dla kilku palców prawej i lewej ręki. Później wystarczy już tylko przyłożyć dowolny palec do telefonu, aby odblokować aplikację.

Opcja logowania zdjęciem twarzy dostępna jest tylko dla telefonów iPhone, które dysponują przednią kamerą na podczerwień i specjalnymi algorytmami. Wystarczy w nią spojrzeć, a system rozpozna zapisanego wcześniej użytkownika i odblokuje telefon lub aplikację.

– Logowanie biometryczne jest niezwykle wygodne, a przy tym bazuje na indywidualnych cechach, które są odrębne u każdego człowieka. Taki sposób uwierzytelnienia przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa pozwala dziecku na szybki dostęp do aplikacji, bez konieczności używania kodu – mówi Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao.

Prośba dziecka o zasilenie konta

Aby ułatwić dzieciom zbiórkę pieniędzy na cele określone w aplikacji, Bank Pekao udostępnił w PeoPay Kids funkcję wysyłania prośby do rodzica o zasilenie Skarbonki lub Portfela, czyli tzw. przelew na # (czyt. hasztag). Dzięki niej rodzic może wspierać dziecko w realizacji celów oszczędnościowych.

Nowa funkcja jest dostępna w sekcji Skarbonka i Portfel. Jeśli w tytule przelewu znajduje się ciąg znaków #nazwaskarbonki środki trafią do skarbonki, której nazwę podano. Rodzic lub inna osoba, będąca klientem Banku Pekao może również spontanicznie, bez prośby wysłać dziecku przelew na konkretną skarbonkę (np. podając tytuł #narower). Przelew może też wysłać osoba, która ma rachunek w innym banku, ale wtedy środki trafią do skarbonki „Różne”, skąd dziecko może je przesunąć do właściwej skarbonki na określony cel.

– To kolejne udoskonalenie dla najmłodszych, które wdrażamy w aplikacji. Wciąż obserwujemy zachowania dzieci jako użytkowników i badamy ich potrzeby. Już niebawem wzbogacimy PeoPay Kids o kolejne przydatne rozwiązania – dodaje Bartosz Zborowski.