W lipcu bieżącego roku dzięki Face Pay udało się zidentyfikować 221 osób znajdujących się na liście poszukiwanych. Większość z nich to przestępcy, ale dzięki kamerom odnaleziono także 35 zaginionych osób – w tym 12 dzieci.

Biometria w moskiewskim metrze pomaga w łapaniu przestępców

Na razie Face Pay dostępne jest dla pasażerów 4. linii moskiewskiego metra. W ramach pilotażu z rozwiązania miało skorzystać ponad 1000 osób dojeżdżających do pracy. Wcześniej system był testowany przez pracowników metra, którzy przeszli przez nowe bramki około 1 mln razy. Docelowo Face Pay ma pojawić się także na innych liniach przed końcem roku.

Aby skorzystać z Face Pay konieczne jest posiadanie konta w rosyjskim banku, który z kolei posiada dane biometryczne klienta. Po podejściu do bramek opłata nalicza się automatycznie, a kamery mają rozpoznać twarz pasażera nawet w przypadku posiadania maseczki, okularów lub czapki.

Moskiewskie metro zamierza wprowadzić także inne udogodnienia na bramkach. Chodzi o płatności telefonem bez konieczności odblokowywania ekranu, opłacanie przejazdów za pomocą kodów QR, czy zdalną kontrolę bramek. Na stacjach pojawią się również nowe, szybciej działające czytniki kart.