W najnowszej wersji aplikacji mObywatel właśnie udostępniono dodatkowe kody QR uzupełniające Unijny Certyfikat COVID. Warto ją zaktualizować, gdyż kody mogą przydać się w trakcie podróży.

Jeśli planujesz podróż – zaktualizuj

Do sklepów App Store i Google Play trafiła właśnie najnowsza odsłona aplikacji mObywatel – wersja oznaczona numerem 3.1.1 (18.119) dla Androida oraz numerem 2.4.1 (588) dla iOS-a. Dzięki niej można uzupełnić swój Unijny Certyfikat COVID o dodatkowe kody QR, które odpowiadają każdej z kolejno przyjętych dawek szczepienia przeciwko COVID-19.

Funkcja „Odśwież” w UCC udostępni wszystkie kody QR otrzymane w ramach szczepienia podstawowego przeciwko COVID-19 oraz kody otrzymane w ramach dawki dodatkowej. Można je pobrać pod warunkiem prawidłowego zarejestrowania szczepienia przez punkt szczepień.

1 lutego nastąpi zmiana terminów ważności szczepionki

Unijny certyfikat Covid zawiera między innymi specjalny kod QR, który w momencie kontroli będzie skanowany przez odpowiednie służby. W zależności od powodu wydania UCC posiada on różne terminy ważności. W przypadku szczepionki był to dotychczasowo rok. Od 1 lutego powyższy okres zostanie skrócony do 270 dni. Jest to szczególnie ważna zmiana dla podróżujących.

Warto pamiętać, że kraje Unii Europejskiej same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane jest pełne szczepienie, a certyfikat jest ważny dopiero od 14 do dnia po podaniu ostatniej dawki. Informacja o trzeciej dawce jest dostępna zazwyczaj kilkanaście minut po wprowadzeniu informacji do systemu przez punkt szczepień. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony.

Jeśli chodzi o osoby niezaszczepione, wykonujące test na obecność COVID-19, certyfikat dalej będzie ważny przez 48 godzin od uzyskania negatywnego wyniku testu. Warto tu rozważyć pobranie popularnej w Polsce aplikacji mojeIKP, która pozwoli na posługiwanie się cyfrową wersją takich wyników.