W regulaminie czytamy, że Operatorem Płatności OLX będzie firma Adyen. W ramach Płatności OLX  kupujący będzie mógł dokonywać płatności za przedmiot, ewidencjonować środki pieniężne pochodzące z takich płatności w narzędziu rozliczeniowym prowadzonym przez Adyen na rzecz sprzedających.

Adyen wchodzi do gry

Adyen uznawany jest za jeden z najcenniejszych europejskich fintechów (obecna wycena to ponad 40 mld EUR). Firma obecna jest także na polskim rynku oferując m.in. BLIKA. Dzięki temu polscy klienci mogą zapłacić kodem BLIK np. w Spotify, Uberze czy na Booking.com.

OLX to najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce (12 mln użytkowników miesięcznie), który kiedyś nazywał się Szerlok.pl, w 2011 roku zmienił nazwę na Tablica.pl, by w 2014 roku stać się OLX-em. Wielka popularność OLX przyciąga także naciągaczy – fałszywe, nierzetelne ogłoszenia z ofertami przedmiotów lub usług, które nie istnieją lub wprowadzają w błąd – to spory problem dla kupujących, ale też dla sprzedawców, którzy z powodu fałszywej konkurencji, mają nie tylko więcej pracy z tłumaczeniem się, że oszustami nie są, ale też tracą najbardziej podejrzliwych klientów. Raz oszukany kupujący, bardzo długo przepracowuje traumę i powraca do zakupów w sieci. W czasach dynamicznego rozwoju e-commerce, program ochrony kupujących może – jak to było w przypadku Allegro – zdziałać cuda.

Bezpieczne transakcje do 200 zł

Bezpieczne Transakcje OLX – tak ma się nazywać program OLX, który będzie umożliwiał rekompensatę z tytułu uiszczonej ceny za przedmiot, który jest niezgodny z treścią ogłoszenia. W końcu użytkownicy doczekali się realnego działania. Kampanie reklamowe i informacyjne to za mało – nie na miesiąca, by w mediach nie pojawiały się informacje o działalności oszustów na portalach ogłoszeniowych. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby policja ich skutecznie łapała.

Na razie rekompensata nie może być wyższa niż 200 zł. By móc skorzystać z programu… trzeba opłacić transakcję z wykorzystaniem Płatności OLX oraz Przesyłki OLX. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o rekompensatę, OLX przeleje pieniądze na konto kupującego w ciągu 14 dni.

Zatem podsumowując: OLX wprowadza płatności OLX, które będzie obsługiwał Adyen. Ponadto platforma uruchamia program ochrony kupujących, gdzie klient może uzyskać do 200 zł rekompensaty gdy zostanie oszukany. By móc skorzystać z programu, trzeba dokonywać płatności za pomocą OLX. Zmiany wchodzą od 9 września, czyli za dwa tygodnie.

/LP