Nowy kwestionariusz miał zostać wysłany po tym, jak podobny został rozdysponowany do sprzedawców detalicznych i handlowców w zeszłym miesiącu – podaje Reuters. Kontrola unijnego organu nadzorującego konkurencję rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku, w wyniku skarg sprzedawców i firm płatniczych dotyczących opłat Visa i Mastercard.

Opłaty Visy i Mastercard na cenzurowanym w Unii Europejskiej

Obie firmy, które pobierają opłaty za usługi związane z uczestnictwem w ich systemie kartowym, przetwarzają około dwóch trzecich płatności kartowych w strefie euro. W najnowszym kwestionariuszu zapytano o liczbę opłat pobieranych przez Visę i Mastercard w latach 2017-2024, czy wprowadzono nowe opłaty oraz jakie zaszły w tym zakresie zmiany.

Organy regulacyjne chciały również wiedzieć, które schematy i usługi przetwarzania są obowiązkowe oraz w jaki sposób Visa i Mastercard informują firmy płatnicze o nowych opłatach lub zmianach w już istniejących kosztach. W kwestionariuszu zapytano też, czy informacje dostarczane przez obie firmy są wystarczająco jasne i czy informują one z wyprzedzeniem o zmianach w opłatach i usługach – podaje Reuters.

Respondenci zostali również zapytani o to, czy w ciągu ostatnich siedmiu lat składali skargi do Visa i Mastercard oraz jak długo trwało ich rozpatrywanie. Te ruchy Komisji Europejskiej mogą sugerować, że coraz dokładniej przygląda się ona potencjalnie monopolistycznym działaniom amerykańskich gigantów – zwraca uwagę Reuters. Sprzedawcy i firmy płatnicze mają czas na przekazanie odpowiedzi do 2 czerwca bieżącego roku.

Ostatnio pisaliśmy, że Visa złożyła ofertę o wartości około 100 milionów dolarów, aby przejąć rolę głównego partnera Apple w zakresie kart kredytowych, dotychczas obsługiwaną przez Mastercard. Informację tę podał Wall Street Journal, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Z kolei w lutym brytyjski sąd zatwierdził ugodę z Mastercard na kwotę 200 mln USD. W grudniu Mastercard osiągnął porozumienie z człowiekiem stojącym za sprawą, Walterem Merricksem, w celu rozstrzygnięcia wieloletniego sporu sądowego, który został wniesiony w imieniu dziesiątek milionów Brytyjczyków w związku z opłatami za karty kredytowe.