W komunikacie PKO BP pisze, że nie jest wysyła takich wiadomości. Oszuści wysyłają e-maile pod tytułem „Wiadomość od PKO Banku Polskiego – Wyciąg okresowy 79/2024 za okres od 2024-04-23 do 2024-04-23”. W polu nadawcy wiadomości wyświetla się: PKO Bank Polski .

PKO BP ostrzega przed atakiem phishingowym

PKO BP zwraca uwagę, że niebezpieczna wiadomość ma załącznik .rar z plikiem .exe, który może wykraść dane z komputera. Bank przypomina, aby nie otwierać żadnych załączników i nie klikać w linki w linki w tego rodzaju e-mailach. W ten sposób można stracić pieniądze i kontrolę nad kontem.

Cyberprzestępcy coraz częściej biorą na celownik klientów banków. Poza kampaniami phishingowymi korzystają również ze spoofingu lub smishingu – czyli podszywaniu się pod bankowe numery telefoniczne. W ten sposób dzwonią lub wysyłają SMS-y do klientów, najczęściej prosząc o wykonanie przelewu na wskazany rachunek, lub wysyłając wiadomości z zainfekowanymi linkami.

W reakcji na tego typu procedery banki wprowadzają zabezpieczenia, dzięki którym można sprawdzić czy naprawdę dzwoni do nas konsultant z banku – ostatnio takie rozwiązanie w swojej aplikacji mobilnej wprowadził ING Bank Śląski. Podobne funkcje są dostępne także w PKO BP, Banku Pekao, mBanku, BNP Paribas, czy Credit Agricole.