OTOMOTO Pay to internetowa platforma, za pośrednictwem której można pozyskać finansowanie na zakup samochodu. Nie jest porównywarką ofert, a narzędziem transakcyjnym umożliwiającym zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Zostało uruchomione przez Carsmile we współpracy z OTOMOTO latem ubiegłego roku.

OTOMOTO Pay przedstawia wyniki

Broker poinformował właśnie, że w pierwszych 11 miesiącach br., czyli do listopada włącznie, pośredniczył w finansowaniu zakupu pojazdów na kwotę prawie 360 mln zł, a całkowita dotychczasowa sprzedaż kredytów i pożyczek samochodowych przekroczyła 460 milionów.

– Ogłaszając naszą nową inicjatywę biznesową w lipcu 2022 r. zapowiedzieliśmy, że w pierwszym pełnym roku funkcjonowania OTOMOTO Pay, czyli w roku 2023, chcemy sprzedać kredyty i pożyczki na kwotę 300 mln zł. Cel ten udało się osiągnąć już w październiku, a zatem w niespełna 10 miesięcy – mówi Łukasz Domański, prezes Carsmile.

– Nie licząc krótkiego pilotażu, zaczęliśmy od sprzedaży miesięcznej na poziomie kilkunastu milionów złotych. W październiku br. zbliżyliśmy się do kwoty 50 milionów miesięcznej sprzedaży. Nasz wynik jest znacząco wyższy od zakładanego w chwili uruchamiania przedsięwzięcia – dodaje Arkadiusz Zaremba, dyrektor generalny OTOMOTO Pay.

Mariaż fintechu z „żywym” doradcą

OTOMOTO Pay jest narzędziem fintechowym, które umożliwia zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na zakup auta bez potrzeby dostarczania papierowych dokumentów. Na liście podmiotów współpracujących z platformą są obecnie 23 instytucje finansowe: banki, firmy pożyczkowe, firmy leasingowe czy CFM. Sprzedaż odbywa się poprzez kanały cyfrowe z wykorzystaniem API.

Spółka stworzyła hybrydowe produkty łączące kredyt samochodowy z pożyczką gotówkową. Klient otrzymuje finansowanie zanim wybierze auto, idzie więc na spotkanie z dilerem samochodowym wyposażony w gotówkę, co znacznie zwiększa jego pozycję negocjacyjną. Cena pożyczki odpowiada natomiast warunkom kredytu samochodowego, jest więc niższa od typowej pożyczki gotówkowej.