W ubiegłoroczne inwestycje zaangażowanych było 105 funduszy, które dostarczyły brytyjskim fintechom 11,6 mld USD. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono łącznie 713 transakcji, co stanowi 11 proc. udziału we wszystkich transakcjach na świecie, których w 2021 r. było dokładnie 6 495.

Taki wynik daje Wielkiej Brytanii drugie miejsce w globalnym zestawieniu pozyskanego kapitału. Liderem pozostają Stany Zjednoczone, gdzie fintechy w ubiegłym roku otrzymały od inwestorów 46 mld USD. W czołówce plasują się także Indie (6,3 mld USD), Niemcy (4,4 mld USD) i Brazylia (3,8 mld USD).

Inwestycje w brytyjski sektor FinTech mocno w górę

Z danych zaprezentowanych przez Innovate Finance wynika, że sektor FinTech w Wielkiej Brytanii obija się po pandemii w różnych regionach, nie tylko w stolicy kraju. Transakcje poza Londynem i regionem South East w 2021 r. opiewały na 696 mln USD. W porównaniu do 206 mln USD zainwestowanych w 2020 r. stanowi to wzrost aż o 237 proc.

Jakie brytyjskie fintechy zgarnęły największe finansowania w 2021 roku? Byli to liderzy brytyjskiego rynku, czyli Revolut, challenger bank Monzo, Starling, a także spółka Copper oraz platforma Checkout.com.

Udany rok pod względem inwestycji w sektor FinTech pokazuje, że branża otrząsa się ze stagnacji związanej z pandemią COVID-19. Co więcej, nie tylko skutecznie przyciąga inwestorów, ale działa na klientów jak magnes. Już 8 na 10 Brytyjczyków używa aplikacji dostarczanych przez fintechy – wynika z badania zrealizowanego przez Plaid we współpracy z Harris Poll.