Dla Banku Pekao udział w tego rodzaju przedsięwzięciach i współpraca z najlepszymi uczelniami za granicą jak Oxford, Cambridge, Imperial College, London School of Economics and Political Science, SciencePo czy polskimi szkołami wyższymi to naturalny krok ukierunkowany na budowanie przyszłych kadr.

Inwestowanie w edukację

Program EmpowerPL 100 startuje w najbliższą sobotę, 24 listopada w Londynie. W ramach niego studenci z najlepszych światowych i krajowych uczelni trafiają pod opiekę mentorów, szefów dużych polskich firm lub instytucji. Od 24 listopada młodzi Polacy, będą mogli zgłaszać swoje aplikacje do udziału w programie.

– Jesteśmy bankiem z międzynarodowym DNA. Chcemy przyciągać do pracy najzdolniejszych ludzi z wykształceniem i doświadczeniem zdobytym za granicą – mówi Prezes Pekao. – Dziś polska młodzież bez kompleksów podejmuje studia na najlepszych światowych uczelniach lub ma wybitne osiągnięcia na najlepszych polskich szkołach wyższych. Chcemy by, postrzegali Pekao jako atrakcyjne miejsce pracy – powiedział Krupiński.

A uczestnicy zostaną wybrani do końca stycznia 2019 roku. W programie EmpowerPL 100 będą uczestniczyć mentorzy oraz ok. 300 Polaków studiujących na takich uniwersytetach jak Oxford, Cambridge, Imperial College London czy francuskie Grandes Ecoles. W tegorocznej edycji swoją wiedzą będą się dzielić Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Prezes Zarządu Pekao Michał Krupiński, Krzysztof Szczerski, Szef Kancelarii Prezydenta oraz przedstawiciele dużych polskich firm.

Wiedza z korzyścią dla każdego

Tego samego dnia w Londynie odbędzie się z udziałem Pekao konferencja Poland 2.0 Summit, podczas której przedstawione będą m.in. wyniki badań na temat możliwości powrotu do kraju po zagranicznych szkołach. Pekao podejmuje w tym zakresie również współpracę z fintechami i start-upami, poszukuje talentów wśród studentów „cyfrowych” specjalizacji uczących umiejętności w obszarach: sztucznej inteligencji, big data, Internetu rzeczy czy uczenia maszynowego. Bank inwestuje także w rozwój polskiej nauki dofinansowując różne programy edukacyjne. Jest m.in.  partnerem specjalności Big Data Analysis na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Bank już dziś zatrudnia specjalistów, którzy szlify zdobywali za granicą. Szefem departamentu strategii Pekao jest wspomniany Piotr Wetmański. Funkcje menedżerskie w londyńskim oddziale Bank of America Merrill Lynch oraz Royal Bank of Scotland w Londynie i Amsterdamie pełnił obecny szef relacji inwestorskich Pekao Paweł Rzeźniczak. Doświadczenia w renomowanych kancelariach prawnych w Wielkiej Brytanii i Singapurze zdobywał kierujący pracami departamentu prawnego Mateusz Chmielewski.