System Pix dość mocno przypomina polskiego BLIKA. Powstał on inicjatywy brazylijskiego banku centralnego w 2020 roku i obecnie jest już najpopularniejszą metodą płatności w Kraju Kawy. Pix pozwala między innymi na realizowanie natychmiastowych przelewów bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy.

Brazylijski Pix z nowościami. Pojawią się płatności ratalne

Co prawda BLIK został powołany do życia jako wspólna inicjatywa banków komercyjnych, ale ma sporo punktów wspólnych z brazylijskim rozwiązaniem. Chodzi między innymi o wspomniane przelewy na telefon, adresowanie niszy rynkowej, czy szybkie osiągnięcie bardzo mocnej pozycji na rodzimym rynku.

Teraz Pix pracuje nad nową funkcją, czyli płatnościami ratalnymi. Rozwiązanie Pix Parcelado ma pojawić się we wrześniu i będzie dostępna zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców. Odbiorcy płatności natychmiast otrzymają pełną kwotę, a konsumenci będą mieli możliwość płatności w ratach. Tutaj kolejne porównanie do BLIKA – w polskim systemie od jakiegoś czasu funkcjonuje opcja odroczenia płatności „BLIK Płacę Później”. Aktualnie ta metoda płatności odroczonych jest dostępna w bankach Millennium i VeloBank, a sieć akceptacji ma się rozszerzać o nowe sklepy.

Z kolei w zeszłym miesiącu brazylijski bank centralny wprowadził możliwość zbliżeniowych płatności za pomocą Pix. Dzięki temu klienci mogą dokonywać transakcji za pomocą smartfona w fizycznych sklepach. Dodatkowo Pix jest w trakcie ekspansji zagranicznej, a rozwiązanie jest już dostępne w Europie – w Hiszpanii i Portugalii.

Swoją ekspansję na inne rynki prowadzi również rodzimy BLIK. We wrześniu zeszłego roku klienci Tatra banka na Słowacji zyskali możliwość płacenia BLIKIEM w e-commerce. Od tego czasu sieć sklepów systematycznie rośnie, aktualnie płatność jest dostępna w 75 sklepach – między innymi Reserved, Sinsay, eobuv, Hebe, Muziker czy Tous.

Ekspansja ma nabierać tempa również w Rumunii – tam spółka BLIK Romania S.A. uzyskała autoryzację Narodowego Banku Rumunii. To krok, który otwiera drogę do rozpoczęcia działalności i pozwoli w najbliższym czasie na udostępnienie rumuńskim konsumentom płatności mobilnych.