Proponowane rozwiązania to m.in. cyfrowe narzędzia do raportowania ESG i śladu węglowego, platformy wspierające transformację energetyczną budynków, aplikacje motywujące do ekologicznych zachowań konsumenckich czy projekty dotyczące automatyzacji usług środowiskowych dla firm.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że platforma dla startupów Let’s Fintech with PKO Bank Polski przeprowadziła już ponad 60 pilotaży rozwiązań od młodych firm, w tym 12 pilotaży w ubiegłym roku. Bank miał wdrożyć połowę z testowanych projektów, tworzonych przez takie spółki jak Instreamly, Redigo Carbon, Plan Be Eco, Autenti, czy Identt. Rok 2024 miał być dla programu rekordowy.

PKO BP wybrał 7 proekologicznych startupów w programie Green Impact

Teraz PKO Bank Polski wybrał 7 startupów, które rozpoczną wdrożenia swoich rozwiązań w banku. To efekt kolejnej edycji programu Green Impact, organizowanego i prowadzonego przez akcelerator Accelpoint, w partnerstwie z PKO BP. Wyróżnione młode firmy mogą teraz liczyć na wsparcie finansowe pilotażowego wdrożenia ich rozwiązań oraz na mentoring i możliwość dostępu do infrastruktury bankowej. Mogą też nawiązać kontakty z firmami z branży finansowej i inwestorami.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział ponad 100 startupów z Polski i zagranicy. PKO BP postawił na pomysły oraz projekty z obszaru ESG. Proponowane przez młode firmy rozwiązania przeszły wieloetapową selekcję. Podczas prezentacji startupy oceniała komisja złożona z ekspertów ds. akceleracji Accelpoint oraz przedstawicieli kluczowych działów PKO Banku Polskiego, w tym jednostek odpowiedzialnych za ESG, innowacje i działania operacyjne banku.

Jakie startupy będą współpracować z bankiem i co proponują?

  • Econans – dostarczy klientom banku platformę wspomagającą korzystną dla klimatu transformację ich nieruchomości, uwzględniając możliwe do uzyskania oszczędności z takiej inwestycji oraz tzw. zielone kredyty na planowaną modernizację.
  • ematch.energy – dostarczy bankowi eksperckie wsparcie doradcze w zakresie efektywności energetycznej i optymalizacji kosztów energii, co może wspierać rozwój tzw. zielonych linii kredytowych i programów ESG.
  • Green Money – rozwinie innowacyjny program lojalnościowy nagradzający konsumentów za proekologiczne działania.
  • Rebench – oferuje platformę do efektywnej odsprzedaży i zarządzania używanym wyposażeniem banku.
  • Zonifero – usprawni funkcjonowanie banku dzięki cyfrowym rozwiązaniom wspierającym zarządzanie biurami.
  • GreenReporting – dostarczy klientom firmowym zaawansowaną technologię do efektywnego zarządzania zrównoważonym handlem zagranicznym.
  • CeTechnology – wdroży innowacyjne narzędzia IT, wspierające bank w modernizacji infrastruktury, automatyzacji procesów i poprawie cyfrowych usług dla klientów.

Pod koniec 2025 roku Accelpoint opublikuje raport GreenTech, który będzie podsumowaniem trendów i wyzwań w obszarze technologii na rzecz środowiska. W raporcie znajdzie się relacja z programu Green Impact, prezentacja wybranych startupów oraz analiza startupów działających w obszarze ESG. Będą też komentarze ekspertów oraz przegląd rynku innowacji klimatycznych w Polsce i Europie. Partnerem raportu, podobnie jak programu, jest PKO Bank Polski.