Za stworzenie Banqup odpowiada belgijska firma Unifiedpost, która po przejęciu w 2020 roku fintechu Banqware rozwinęła swój system do fakturowania o usługi z zakresu otwartej bankowości. Platforma Banqup to rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie jest ono dostępne już w kilku europejskich państwach, m.in. w Holandii, Belgii i Hiszpanii.

Platforma Banqup wystartowała w Polsce

Banqup to aplikacja do rozliczeń firmowych i zarządzania procesami administracyjnymi, dostosowana do najnowszych przepisów prawa. Umożliwia swobodną wymianę dokumentów między biurem księgowym a przedsiębiorcą. Docelowo ma pozwalać nie tylko na wystawianie faktur, ale także realizowanie płatności, zarządzanie finansami, również z wykorzystaniem rachunku bankowego oferowanego w aplikacji.

– Ostatnie miesiące, to był dla nas czas intensywnej pracy nad dostosowaniem narzędzia do obowiązujących w Polsce regulacji. Tworzymy Banqup przede wszystkim z myślą o maksymalnym odciążeniu przedsiębiorców w prowadzeniu firmy – mówi Krzysztof Pulkiewicz, country manager Unifiedpost Group w Polsce.

Nowe rozwiązanie kierowane jest zarówno do właścicieli małych firm, freelancerów, jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i współpracujących z nimi biur księgowych. Dla tych ostatnich istotnym ułatwieniem jest dostęp do wszystkich, w pełni zdigitalizowanych dokumentów klienta w jednym miejscu, a także prowadzenie ich wymiany w sposób ustrukturyzowany.

Funkcje Banqup dostępne w wersji beta:

  • możliwość dodawania faktur kosztowych za pomocą wiadomości email lub ręcznego importu,
  • OCR faktur (funkcja optycznego rozpoznawania znaków),
  • wystawianie faktur sprzedażowych oraz ich korekt,
  • importowanie i wysyłanie faktur sprzedażowych utworzonych w inny sposób,
  • automatyczne wysyłanie faktur za pośrednictwem wiadomości email, platformy Banqup lub pobieranie plików PDF/UBL i samodzielna wysyłka,
  • baza klientów i dostawców,
  • katalog produktów,
  • archiwum faktur,
  • centrum dla wszystkich pozostałych dokumentów księgowych.

Twórcy Banqup zapewniają, że nowe narzędzie będzie umożliwiać także podpięcie dowolnego europejskiego rachunku bankowego (dzięki posiadaniu licencji na usługi AiS i PiS) oraz dokonywanie przelewów z poziomu platformy. Kolejne funkcje mają być dodawane sukcesywnie, w tym pojawi się m.in. możliwość opłacania faktur bezpośrednio w aplikacji.