Pod względem liczby płatności gotówka jest wykorzystywana w 52% transakcji w punktach sprzedaży, co oznacza spadek z 59% w 2022 roku. Pod względem wartości, karty są najbardziej dominującym instrumentem płatniczym, z udziałem 45% – spadek z 46% – a następnie gotówka – 39%, spadek z 42%.
Płatności kartami gonią gotówkę
Aplikacje mobilne, choć nadal stanowią stosunkowo niewielki odsetek płatności w punktach sprzedaży, rosną, osiągając siedem procent, w porównaniu z czterema procentami dwa lata temu.
Ogólnie rzecz biorąc, płatności cyfrowe nadal stanowią rosnący udział w ogólnej liczbie transakcji. Jest to wspierane przez wzrost płatności online; stanowią one 21% codziennych płatności konsumentów pod względem liczby i 36% pod względem wartości, w porównaniu z odpowiednio 17% i 28% w 2022 roku.
Najczęściej używanym instrumentem do płatności online są karty, które odpowiadają za 48% transakcji, a następnie inne środki elektroniczne, takie jak portfele płatnicze i aplikacje mobilne, które łącznie stanowiły 29%.
Preferencje konsumentów w zakresie płatności nie uległy zmianie. W 2024 r., podobnie jak w 2022 r., 55% Europejczyków woli płacić w sklepach kartami i innymi środkami bezgotówkowymi, 22% woli płacić gotówką, a 23% nie ma wyraźnych preferencji. Konsumenci uważają karty za szybsze i łatwiejsze w użyciu. Z kolei gotówka ma być bardziej pomocna w zarządzaniu wydatkami i ochronie ich prywatności.
Podczas gdy użycie gotówki maleje, 62% Europejczyków nadal uważa, że posiadanie gotówki jest ważną opcją płatności. Zdecydowana większość – 87% – jest zadowolona z dostępu do gotówki, uważając, że jest on bardzo lub dość łatwy do uzyskania z bankomatu lub banku.
Co dalej z cyfrowym euro?
Kilka tygodni temu Europejski Bank Centralny przedstawił postępy w pracach nad cyfrowym euro. Rozpoczęto między innymi nowe badania użytkowników i testy mające na celu poznanie ich potrzeb oraz oczekiwań. Szczególny nacisk położono na grupy docelowe, takie jak drobni handlowcy oraz konsumenci szczególnie narażeni na różnego rodzaju ryzyka. Wyniki tych badań mają zostać opublikowane w połowie 2025 roku.
Z kolei w czerwcu Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę na kontynencie, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i zapewni im większą swobodę wyboru. „Cyfrowe euro łączyłoby wygodę płatności cyfrowych z funkcjami podobnymi do gotówki”, twierdzą przedstawiciele EBC, dodając, że mogłoby być używane w sklepach, w handlu elektronicznym, płatnościach P2P i offline.
Nie wszyscy popierają jednak wdrażanie cyfrowego euro – jak donosił jakiś czas temu Bloomberg News wielu obywateli największej gospodarki Europy wyrobiło sobie już zdanie na temat koncepcji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Około połowa mieszkańców Niemiec ma twierdzić, że nie wyobraża sobie nawet korzystania z cyfrowego euro, a obawy o prywatność i fakt preferowania gotówki dodatkowo wzmacniają te nastroje.