Na koniec września br. z BLIKA aktywnie korzystało 8,6 mln osób. Łączna wartość zrealizowanych transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przekroczyła 70 mld zł. Większość płatności BLIKIEM przypada na zakupy online, wyraźnie jednak rośnie popularność transakcji w tradycyjnych terminalach. Trend ten umacnia niedawne wdrożenie płatności zbliżeniowych BLIK, które są już dostępne dla klientów 6 banków.

Tegoroczny Black Friday był najlepszym dniem w historii BLIKA. Podczas niego padł rekord transakcji BLIKIEM zrealizowanych jednego dnia – było to prawie 3,2 mln a łącznie z transakcjami P2P – 3,8 mln.

Internetowy BLIK Friday i Cyber Monday

W Czarny Piątek tj. 26 listopada użytkownicy zrobili w sieci zakupy ponad 2,5 mln razy, za kwotę 404 mln zł. Dla porównania rok wcześniej wydali 300 mln zł. Równie intensywne były kolejne dwa dni – w sobotę odnotowano 1,8 mln transakcji, a w niedzielę aż 2,2 mln.

W poniedziałek, czyli w trakcie Cyber Monday, Polacy wykonali prawie 2,3 mln płatności BLIKIEM. W poprzednich latach dzień ten cieszył się mniejszym zainteresowaniem, w ubiegłym roku odnotowano wtedy 1,6 mln transakcji.

– Widzimy, że popularność zakupowych świąt, wokół których organizowane są liczne akcje marketingowe, rośnie z roku na rok. W ciągu tych 4 dni użytkownicy BLIKA wydali w tym roku o 500 mln zł więcej niż w ubiegłym, a sam Black Friday okazał się najlepszym transakcyjnie dniem w historii BLIKA – mówi Monika Król,  wiceprezes zarządu Polskiego Standardu Płatności operatora BLIKA.

Tradycyjny handel z największym wzrostem rok do roku

W czasie czterech dni od piątku do poniedziałku użytkownicy chętnie wykorzystywali BLIKA także do płatności w stacjonarnych sklepach. W tym czasie odnotowano blisko 1,3 mln. transakcji – rok temu było to niecałe 500 tys. Wartość zakupów wyniosła 77 mln wobec 31 mln zł w 2020 roku – podano w komunikacie.

– Od początku tego roku obserwujemy duży wzrost liczby transakcji w tradycyjnych terminalach, w ten handlowy weekend było ich aż 1,3 mln, część z nich to już także transakcje zbliżeniowe, które na początku listopada stały się dostępne w 6. bankach – podsumowuje Monika Król.