Ramp to fintech, który rozwija globalną infrastrukturę płatniczą, łączącą krypto z tradycyjnymi systemami płatniczymi. Dotychczas platforma umożliwiała użytkownikom kupowanie krypto wewnątrz aplikacji lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Co oferuje polski fintech Ramp?
Fintech udostępnia swoją infrastrukturę między innymi portfelom i giełdom kryptowalut, marketplace’om NFT, a także firmom z branży gaming. Wśród partnerów startupu znajdują się między innymi GameStop, Sorare, Brave, Exodus, Trust Wallet, Axie Infinity i przeglądarka Opera.
Teraz Ramp udostępnił użytkownikom w Stanach Zjednoczonych możliwość wymiany krypto na waluty fiducjarne – tzw. off-ramp. Platforma obsługuje 34 kryptowaluty oparte o 17 blockchainów. Wśród nich znajdują się m.in. BTC (oparty o Bitcoin), CELO (oparty o Celo), DOGE (oparty o Doge), DOT (oparty o Polkdtot), ETH (oparty o Arbitrum, Ethereum, Optimism i Polygon), czy RON (oparty o Ronin).
Użytkownicy banków, które obsługują przelewy RTP, otrzymają swoje środki w dolarach w ciągu poniżej 20 sekund. Nowa funkcja jest dostępna dla użytkowników z większości stanów. Integracja off-ramp przez partnerów, którzy chcą wykorzystać Ramp w swoich aplikacjach Web3 jest darmowa.
Ramp z ekspansją w USA
W 2021 roku amerykańska spółka grupy Ramp została zarejestrowana przez amerykański Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) jako Money Service Business (MSB). Oznacza to, że Ramp może bezpośrednio obsługiwać użytkowników w większości stanów USA.
Ramp udostępni off-ramp dla użytkowników z Europy oraz całego świata w styczniu. W przyszłym roku planuje też udostępnić obsługę kolejnych lokalnych metod płatności oraz powiększyć listę obsługiwanych walut.
Na rozwój swojej działalności, w tym ekspansję międzynarodową i rozwój off-ramp, Ramp pozyskał w 2022 roku 330 mln zł (70 mln dolarów) w Serii B. Rundzie finansowania przewodziły fundusze Mubadala Capital i Korelya Capital, przy udziale Balderton Capital i polskiego funduszu Cogito Capital Partners. Wcześniej spółce finansowanie zapewniły także fundusze NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital oraz aniołowie biznesu, w tym Taavet Hinrikus (założyciel Wise) i Balaji Srinivasan (były CTO Coinbase) oraz m.in. Mozilla.