Ramp to polski startup, który oferuje infrastrukturę płatniczą dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Jego rozwiązania umożliwiają tzw. on-ramping, czyli wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty bezpośrednio w portfelach i aplikacjach. W pierwszych miesiącach 2021 roku fintech pozyskał pozyskał ponad 37 mln zł (10,1 mln dolarów) na rozwój swojej platformy.

W komunikacie Ramp informuje, że nawiązał współpracę już z ponad 400 partnerami. W ciągu ostatniego roku firma urosła o 3000 proc. Ponadto fintech planuje trzykrotnie powiększyć swój zespół do końca przyszłego roku. Zamierza zwiększać zatrudnienie w Londynie, a także w polskich biurach w Warszawie i we Wrocławiu.

Ramp rozszerza działalność w Stanach Zjednoczonych

Amerykańska spółka grupy Ramp została zarejestrowana przez amerykański Financial Crimes Enforcement Network, jako Money Service Business. Oznacza to, że fintech może już bezpośrednio obsługiwać użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Rejestracja w FinCEN pozwala na rozpoczęcie działalności w większości stanów. Tam, gdzie wymagana jest licencja na poziomie stanowym, Ramp będzie dalej korzystał z infrastruktury partnerów.

Dzięki pozyskiwanym licencjom, fintech planuje otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, zwiększyć liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla swojej platformy. Ramp planuje także ekspansję na kolejne rynki. W tym roku startup został zarejestrowany już przez brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA), jako firma operująca kryptoaktywami. Z kolei polska spółka Ramp została w 2020 r. zarejestrowana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego jako AISP (dostawca usług dostępu do informacji o rachunku).

– Od samego początku budujemy Ramp w taki sposób, by dawać naszym użytkownikom i partnerom rozwiązanie proste w obsłudze i bezpieczne. Regulacje odgrywają w tej ochronie kluczową rolę i to właśnie one pozwalają na tworzenie świata, w którym każdy będzie mógł skorzystać z nowych możliwości, jakie daje krypto. Dzięki rejestracji przez FinCEN możemy bezpośrednio świadczyć usługi w Stanach Zjednoczonych, na jednym z najważniejszych rynków krypto na świecie. To pozwoli nam jeszcze szybciej rosnąć i rozwijać technologie, które pozwalają użytkownikom oraz tradycyjnemu sektorowi finansowemu korzystać z otwartych i zdecentralizowanych finansów – mówi Szymon Sypniewicz, CEO i współtwórca Ramp.