W 2018 roku wartość globalnego rynku rozwiązań chmurowych wynosiła 272 miliardów USD. Do 2023 roku ma ona wzrosnąć do ponad 623 miliardów USD według ReportLinker.com.

Rozwój chmury podczas pandemii

Rozwiązania chmurowe szczególnie doceniono w trakcie pandemii COVID-19, podczas której upowszechniła się praca zdalna. Technologia cloud staje się nieodzownym elementem architektury IT również w polskich firmach.

Celem konkursu Best in Cloud organizowanego przez Computerworld Polska było wyłonienie najbardziej innowacyjnych rozwiązań chmurowych. Nagrody przyznano w 8 kategoriach produktowych, ale uhonorowano także firmy, które wykorzystują rozwiązania cloud. Zwycięzców ogłoszono podczas konferencji Best in Cloud 2021, która odbyła się 20 maja online.

Nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy start-up technologii cloud przyznano polskiej firmie Qalcwise – dostawcy wiodącej platformy no-code w modelu SaaS. Platforma Qalcwise służy do budowy aplikacji biznesowych bez programowania, za pomocą formuł Excela i widgetów. Z oprogramowania korzystają już firmy takie jak Carrefour, OSRAM, Costa Coffee, Schindler czy Medicover.

-Cieszymy się, że Qalcwise jest coraz częściej doceniany przez ekspertów IT. Nasze rozwiązanie stanowi unikatowe połączenie elastyczności i pełnej funkcjonalności biznesowej. Stworzyliśmy je w celu przełamania status quo istniejących na rynku narzędzi no-code i zaadresowania ich braków. Qalcwise pozwala tworzyć kompleksowe systemy złożone z prostych w obsłudze aplikacji, za pomocą których można usprawnić niemalże każdy proces w firmie, bez linijki kodu. Oferujemy nowe, świeże spojrzenie na technologię no-code. A wszystko to dzieje się właśnie w chmurze – mówi Krzysztof Kowal, współzałożyciel Qalcwise.