SunRoof (1)

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który oferuje zasilanie domów i umożliwia zdecentralizowaną produkcję energii. Firma oferuje dachy zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, fasady i wiaty solarne SunPort oraz system do zarządzania energią. Rozwiązanie zastępuje tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i niedopasowanych paneli fotowoltaicznych.

Oprócz dachów i fasad solarnych, system SunRoof obejmuje również magazyny energii i platformę cyfrową, na której klienci firmy mogą śledzić etapy budowy dachu — od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji. Technologia AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwala zaś na zwizualizowanie, jak dom będzie wyglądał z dachem solarnym.

Polski startup SunRoof z kolejnym dofinansowaniem

Startup pozyskał nowe finansowanie po roku znaczącego wzrostu – wzrost o 300% rok do roku. Od stycznia 2020 roku zespół SunRoof powiększył się 13-krotnie, do ponad 150 osób w całej Europie. Firma obsługuje klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech. Prowadzi również program pilotażowy w USA. Otrzymane fundusze wykorzysta do dalszego rozwoju i umocnienia pozycji na obecnych rynkach. Od początku działalności SunRoof zebrał łącznie 35 mln euro. Wcześniej w startup zainwestowały m.in. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures.

Współzałożycielem i CEO SunRoof jest Lech Kaniuk, szwedzko-polski przedsiębiorca, który budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest natomiast jego brat, Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com), Rafał Plutecki (były szef Google for Startups w regionie CEE) i Martyn Szczepankowski (prawnik i założyciel firmy logistycznej Expert).

Pod koniec minionego roku SunRoof wzmocnił kadrę zarządzającą. Do zespołu startupu dołączył Piotr Przybysz, który na stanowisku COO jest odpowiedzialny za kolejne etapy globalnej ekspansji. Dzięki Przybyszowi SunRoof zyskał eksperta z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu procesami w obszarze produkcji, łańcucha dostaw, logistyki, jakości i cyfryzacji procesów operacyjnych – czytamy w komunikacie.