Zakończyła się kolejna edycja CEE Startup Challenge – konkursu organizowanego przez Vestbee, wiodącą platformę łączącą globalnych inwestorów, akceleratory, aniołów biznesu i korporacje ze startupami i firmami rozwijającymi się w Europie Środkowej i Wschodniej oraz DACH. Schrott24 pokonał ponad 1000 firm walczących o szansę pozyskania inwestycji w wysokości 1 miliona euro od funduszu Next Road Ventures. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Agremo (Serbia) i Senuto (Polska).

Podsumowanie CEE Startup Challenge

Schrott24 to założona w 2016 roku platforma B2B mająca na celu zautomatyzowanie europejskiego rynku złomu metalowego. Firma rozpoczęła swoją działalność w Austrii i Niemczech, których rynki szacowane są na 7,4 mld dolarów. W sierpniu 2019 roku Schrott24 przejął METALSALE – niemiecki startup działający w tej samej branży. Firma dynamicznie się rozwija i planuje ekspansję na inne rynki europejskie.

Agremo, serbski startup wspierany przez South Central Ventures i StartLabs, rozwija prostą i intuicyjną platformę do analizy zdjęć lotniczych dla operatorów dronów, hodowców i rolników. Agremo pomaga gromadzić i analizować dane o uprawach i polach, co pozwala usprawnić procesy rolnicze. Firma ma płacących użytkowników w ponad 100 krajach, planuje rozwój platformy i dalszą ekspansję zagraniczną.

Polski startup Senuto oferuje narzędzia w formule SaaS oparte na AI i Big Data do kompleksowego wsparcia i optymalizacji SEO oraz inteligentnego planowania treści i kampanii marketingowych w celu uzyskania wyższej pozycji w Google. Do klientów Senuto zaliczają się tak duże firmy jak Axel Springer, Grupa Onet czy pracuj.pl oraz ponad 11 000 profesjonalistów.

Kolejni finaliści CEE Startup Challenge

Wśród finalistów CEE Startup Challenge znalazły się również: Healcloud i Biotts – przedsiębiorstwa MedTech, DoDo i Cargofy mające na celu zrewolucjonizowanie rynku transportowego, Talent Alpha – platforma rekrutacyjna dla inżynierów, IP Fabric zapewniające cyberbezpieczeństwo dla firm oraz Scio Technologies z branży motoryzacyjnej. Poza nagrodą główną od funduszu Next Road Ventures, również wybrane zespoły z TOP 10 otrzymały nagrody specjalne, między innymi udział w szkoleniu „Jak negocjować z funduszem VC” od kancelarii Olesiński i Wspólnicy, czy bezpłatne due diligence finansowe od firmy Genprox. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli również możliwość skorzystania z nagród i specjalnych zniżek oferowanych przez Partnerów wydarzenia m.in. przez Google Cloud, Revolut, infoShare, Techsylvania czy Mam Startup.

Nagroda specjalna InnoEnergy, szybka ścieżka do InnoEnergy HIGHWAY (https://bc.innoenergy.com/for-start-ups/) – programu akceleracyjnego dla startupów działających w branży energetycznej, została przyznana litewskiemu startupowi – Inion, który opracował sprzęt i oprogramowanie służące do zarządzania instalacjami fotowoltaicznymi i zwiększania produkcji energii.

– Wzięliśmy udział w panelu jurorskim CEE Startup Challenge, szukając innowacyjnych startupów z branży cleantech, gotowych rozwinąć swoje pomysły dzięki naszej inwestycji. Natknęliśmy się na Inion – wierzymy, że to oni zrewolucjonizują dynamicznie rozwijający się rynek fotowoltaiczny i staną się kolejnym liderem rynku – powiedział Łukasz Skarka, dyrektor inwestycyjny w InnoEnergy Central Europe.

CEE Startup Challenge IV jest kontynuacją serii internetowych konkursów organizowanych przez platformę Vestbee, której celem jest wypełnienie regionalnej luki w finansowaniu innowacyjnych firm poprzez budowanie mostów między globalnymi inwestorami i korporacjami oraz startupami z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród partnerów wydarzenia można znaleźć wiele znanych funduszy i korporacji, m.in. Balderton Capital, TMT Investments, Accel, Credo Ventures, SpeedUp, Innovation Nest, InnoEnergy, Engie, Talanx czy Adamed.

Kolejny konkurs – CEE Scaleup Challenge dedykowany firmom na późniejszych etapach rozwoju rusza na platformie Vestbee już w lutym.