– W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o przypadkach wykorzystywania nieautentycznych mDowodów – m.in. przez osoby niepełnoletnie próbujące zakupić alkohol. Problem ten można łatwo wyeliminować, korzystając z systemowej weryfikacji kodem QR. Dzięki temu rozwiązaniu osoba sprawdzająca ma gwarancję, że dane pochodzą z oficjalnego rejestru państwowego, a dokument jest prawdziwy. W ten sposób można jednoznacznie zweryfikować tożsamość oraz wiek osoby okazującej mDowód – zwraca uwagę resort cyfryzacji w komunikacie.
Weryfikacja mDowodu za pomocą kodów QR
Od lipca 2023 roku aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzanie tożsamości za pomocą mDowodu. Mimo licznych zabezpieczeń cyfrowego dokumentu, w sieci łatwo natknąć się na oferty jego podrobionych wersji. Koszt zakupu fałszywego mDowodu jest niski, a link do strony z nielegalnym dokumentem można kupić już za 20 zł – zauważył serwis Demagog.pl.
Z uwagi na niskie ceny, konkurencja na rynku fałszywych mDowodów jest duża. Sprzedawcy stosują chwyty marketingowe, aby przekonać klientów do swoich ofert. Co ciekawe, sami oszuści ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami w swoim gronie, oferując „jedynie sprawdzone” fałszywki. Aby uniknąć konsekwencji prawnych, twórcy podróbek często deklarują, że ich produkt służy „celom edukacyjnym” lub żartom. W rzeczywistości jednak reklamy wprost wskazują na praktyczne zastosowania fałszywego dokumentu, takie jak zakup alkoholu czy rejestracja kart SIM. To także ważny proceder w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich.
Jak działa weryfikacja mDowodu za pomocą kodu QR? Kluczowe jest użycie dwóch urządzeń z dostępem do Internetu. Osoba okazująca dokument korzysta ze smartfona lub tabletu z aplikacją mObywatel – a osoba weryfikująca może użyć smartfona lub tabletu z rządową aplikacją lub komputera, czy też urządzenia mobilnego z otwartą stroną weryfikator.mobywatel.gov.pl.
Po zeskanowaniu kodu QR lub przepisaniu sześciocyfrowego kodu wyświetlanego pod nim właściciel mDowodu otrzymuje na ekranie informację o zakresie przekazywanych danych i świadomie zatwierdza ich udostępnienie. Kluczowe jest to, że dane wyświetlają się jedynie przez chwilę i nie są zapisywane na urządzeniu osoby sprawdzającej.
Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że posługiwanie się podrobionym dokumentem jest karalne, o czym mówi art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Ponadto każda osoba lub instytucja, która dowie się o takim procederze, ma obowiązek zgłoszenia tego organom ścigania oraz zabezpieczenia dowodów do czasu ich przybycia (art. 304 § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego).