Według doniesień Financial Times, spółka prowadzi rozmowy dotyczące pozyskania około 1 miliarda dolarów. Środki mają pochodzić zarówno z emisji nowych akcji, jak i sprzedaży udziałów przez obecnych inwestorów. Rundę finansowania ma prowadzić amerykańska firma inwestycyjna Greenoaks, choć szczegóły transakcji nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone i mogą ulec zmianie.

Fintech Revolut będzie wart 65 mld dolarów?

Revolut, który w ostatnich latach dynamicznie rozszerzał swoją działalność, odnotował w ubiegłym roku 72-procentowy wzrost przychodów, osiągając zysk netto na poziomie 1 miliarda dolarów. Fintech przekroczył także próg 60 milionów klientów na całym świecie. Firma odmówiła oficjalnego komentarza w sprawie medialnych doniesień.

Revolut jest obecnie najcenniejszą, prywatną firmą z sektora FinTech w Europie. Z kolei założyciel i CEO Revoluta, Nik Storonsky, może stać się jednym z najbogatszych ludzi świata, jeśli uda mu się trzykrotnie zwiększyć wartość swojej firmy. W grę wchodzi specjalna umowa premiowa, wzorowana na głośnym planie wynagrodzeń Elona Muska.

Firma wciąż stara się o pełną licencję bankową w Wielkiej Brytanii, którą uzyskała w ograniczonym zakresie dopiero w 2024 roku – po trzech latach oczekiwania. Spółka musiała przekonać regulatorów, że poradziła sobie z problemami księgowymi, kontrowersjami wokół kultury pracy oraz przestrzeganiem przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Brytyjski nadzór finansowy prowadził w tej sprawie dochodzenie, zakończone w 2017 roku, którego wyniki nigdy nie zostały ujawnione.

Ostatnio Revolut przejął także argentyński bank Cetelem, dzięki czemu uzyskał licencję bankową w tym kraju. Do tej pory fintech posiadał licencje bankowe w Meksyku oraz Kolumbii – jeśli chodzi o Amerykę Łacińską.

Niedawno Revolut ogłosił, że wystąpi o kolejną europejską licencję bankową – tym razem we Francji. Fintech utworzy też utworzy hub w Paryżu, który będzie odpowiedzialny za operacje firmy w Europie Zachodniej. W ciągu trzech lat spółka ma zainwestować we Francji ponad 1 mld euro, tworząc ponad 200 miejsc pracy.