Marcin Zaniewicz, Asseco
Marcin Zaniewicz, Ekspert i Konsultant Biznesowy, Asseco Poland

Inwestora indywiduanego obsłuży automatyczny doradca

Nowy system nazywa się PROMAK Mate – czytamy w informacji prasowej Asseco. Rozwiązanie stworzono z myślą o wsparciu indywidualnych klientów biur maklerskich, a zwłaszcza tych, którzy są nowicjuszami. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwoli automatycznie obsłużyć wszystkie etapy tego procesu – począwszy od stworzenia indywidualnego profilu inwestycyjnego, do kontrolowania osiąganych wyników. To pierwsze tego typu narzędzie na polskim rynku – czytamy w materiale prasowym.

PROMAK Mate, jak zapewnia Asseco, to rozwiązanie intuicyjne i w pełni cyfrowe. Ma ono proponować indywidualne modele inwestycyjne dopasowane do potrzeb inwestora, a także wspierać go w tworzeniu rzeczywistego portfela. „Robodoradztwo” to jeden z trendów w rozwoju sektora finansowo technologicznego, o którym na rynkach kapitałowych dyskutuje się od lat Rozwiązanie może być w łatwy sposób zintegrowane z istniejącymi narzędziami w obszarze digitalizacji usług inwestycyjnych, systemami bankowym, czy rozwiązaniami z zakresu AI i machine learning.

Czyżby na tym właśnie miało polegać robodoradztwo w praktyce?

-PROMAK Mate reprezentuje nowy trend w sposobie oferowania usług doradczych. Jego uniwersalność wyraża się w elastyczności budowania portfeli inwestycyjnych, dopasowanych do profilu inwestora i składających się z dowolnych typów aktywów. Możliwość szybkiego wdrożenia w biurze maklerskim oznacza niespotykany dotąd komfort inwestowania dla licznej grupy klientów, która do tej pory działała na tym rynku bez dodatkowego wsparcia – powiedział Marcin Zaniewicz, Ekspert i Konsultant Biznesowy, Asseco Poland.

Proces doradztwa inwestycyjnego rozpoczyna się od zebrania informacji niezbędnych do stworzenia indywidualnego profilu klienta (planowany okres inwestycji, skłonność do ryzyka, cel inwestycyjny). Następnie proponowane są dopasowane do potrzeb inwestora portfele modelowe, wraz z symulacjami efektywności inwestycji dla różnych scenariuszy. Kolejny krok to weryfikacja zawartości portfela, a następnie utrzymywanie go zgodnie z wybranym modelem poprzez systematyczne przekazywanie rekomendacji nabycia lub sprzedaży określonych instrumentów finansowych.

/Fintek.pl