O sprawie pisze Bloomberg. Temat pojawił się chwilę przed corocznym szczytem BRICS, który rozpocznie się już 22 października w Kazaniu. Członkami organizacji są Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopia i Egipt.

Czytaj także: Rosja blokuje Discorda, chociaż korzysta z niego jej wojsko

Będzie alternatywa dla Swift? Rosja zachęca kraje BRICS

Obecnie większość transakcji międzynarodowych jest realizowanych za pomocą systemu Swift, ale Rosja proponuje alternatywę dla krajów zrzeszonych w BRICS. Nowy system miałby pomóc w ominięciu sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę, zmniejszając zależność rosyjskiej gospodarki od dolara amerykańskiego. W artykule Bloomberga czytamy, że nowy system „odgrodziłby uczestników od wszelkich zewnętrznych nacisków, takich jak sankcje eksterytorialne”.

Raport przygotowany przez rosyjskie Ministerstwo Finansów, Bank Rosji i moskiewską firmę konsultingową Yakov & Partners opisuje w jaki sposób miałoby powstać takie rozwiązanie. Autorzy pomysłu przewidują rozwój sieci banków komercyjnych w celu przeprowadzania transakcji transgranicznych w walutach lokalnych, ustanowienie bezpośrednich połączeń między bankami centralnymi, utworzenie centrów wzajemnego handlu towarami oraz wykorzystanie technologii rozproszonego rejestru lub nowej międzynarodowej platformy do rozliczeń za pomocą tokenów. Taka metoda rozliczeń miałaby się przełożyć na miliardowe oszczędności.

Rosja chce walczyć z wpływem zachodnich sankcji

Rosja pracuje nad zmniejszeniem swojej zależności od dolara amerykańskiego, odkąd Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zamrozili zagraniczne aktywa tego kraju i wyrzucili rosyjskich pożyczkodawców z systemu komunikatów finansowych Swift po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Już w grudniu 2019 roku pojawiały się doniesienia, że BRICS dąży w kierunku nowego, ujednoliconego system płatności, a Rosja jest w trakcie opracowywania własnego rozwiązania jako alternatywy dla SWIFT. Powodem takich planów były sankcje nałożone przez kraje zachodnie po aneksji Krymu przez Rosję. Te pięć lat temu kraje BRICS były domem dla około 40% światowej populacji.

W kwietniu 2022 roku, gdy nowe sankcje odcięły Rosję od globalnego systemu, poinformowano, że wezwała ona grupę BRICS do rozszerzenia stosowania walut krajowych i integracji systemów płatności. Rosjanie twierdzili wówczas, że kraje BRICS dysponują zasobami, które mogą pomóc ograniczyć konsekwencje sankcji i ich wpływ na istniejący międzynarodowy system monetarny i finansowy, zarówno dla ich własnych gospodarek, jak i dla całej gospodarki światowej.

W zeszłym roku pisaliśmy, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej wskazał 13 banków do testów cyfrowego rubla. Władimir Putin podpisał ustawę wdrażającą CBDC pod koniec lipca 2023. Według doniesień niezależnych rosyjskich mediów obywatele mają być zaniepokojeni wprowadzeniem nowego tokena płatniczego. Kommersant, największy niezależny dziennik w Rosji, podawał wtedy, że Stowarzyszenie Banków Rosyjskich (ARB) wysłało list do Banku Rosji z prośbą o wyjaśnienie planów Kremla dotyczących CBDC i ostrzegło, że jak dotąd obywatele byli „nieufni” wobec cyfrowego rubla.