Z raportu Currency One wynika, że ostatnie dwa lata przyniosły e-kantorom znaczący wzrost obrotów. Obecnie wartość rynku kantorów internetowych w Polsce może oscylować nawet w okolicach 60 mld PLN rocznie. Jak podaje Walutomat, systematycznie zwiększa się również liczba przelewów natychmiastowych w euro.

Niepewna sytuacja polityczna na świecie zawsze przekłada się na duże ruchy na walutach, co najczęściej napędza wzrost wybranych kursów. Klienci kantorów starają się zdążyć przed ewentualnym pogorszeniem sytuacji lub chcą wymienić posiadaną walutę po korzystnej cenie.

— W naszym serwisie widzimy ogromny wzrost zainteresowania zakupem wszystkich głównych walut światowych. W ciągu ostatnich 10 dni obrót serwisu sięgnął miliarda złotych — mówi Maciej Przygórzewski (na zdjęciu), Kierownik Działu Operacyjnego Walutomatu.

Rubel w zawieszeniu

Do sankcji nałożonych na Rosję w ostatnim czasie przyłączyły się zarówno Google Pay, jak i Apple Pay. Kantory internetowe musiały szybko reagować na pikującego rubla. W związku z odcięciem Rosji w ramach sankcji od systemu SWIFT, zawieszono handel tą walutą.

Było to konieczne, ze względu na zarówno brak możliwości zawierania transakcji w rosyjskim rublu, jak i brak możliwości wysłania go do i z serwisu. Sytuacja ta potrwa, w zależności od scenariusza najprawdopodobniej przez kilka-kilkanaście tygodni —  tłumaczy Maciej Przygórzewski.

Co z hrywnami? 

Ukraińska waluta ma obecnie problemy z kwotowaniami i nie można jej wymienić w większości kantorów. Powodów tej sytuacji jest kilka.

— Na polskim rynku jest zdecydowanie zbyt dużo tej waluty w gotówce. Banki nie oferują prowadzenia kont w tej walucie, co utrudnia handel nią w sieci, a nawet gdyby się dało niemal nie ma możliwości sprzedaży tej waluty w wersji elektronicznej tłumaczy analityk Walutomatu.

Jak widać sytuacja polityczna od razu przekłada się na gospodarkę i dynamiczną sytuację na walutach. Podobne wzrosty kursów twardych walut, czyli euro czy dolara obserwowaliśmy podczas wybuchu pandemii koronawirusa, czy w czasie Brexitu.