OTOMOTO Pay pozwala także na weryfikację historii pojazdów, których zakup bierze pod uwagę wnioskodawca oraz włączenie do raty kredytu lub leasingu ubezpieczenia i rocznej gwarancji na nieprzewidziane naprawy.

Za stworzenie technologii fintech i obsługę procesu odpowiada Carsmile, który od kwietnia 2022 roku prowadzi pilotaż projektu. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Łukasz Domański, CEO Carsmile, zdradził, że obecnie w ramach OTOMOTO Pay realizowanych jest już około 500 transakcji miesięcznie.

Do tej pory do klientów trafiło finansowanie o łącznej wartości prawie 100 milionów złotych. Plany na przyszły rok obejmują uruchomienie 300 milionów złotych finansowania, a także pozyskiwanie kolejnych partnerów i pogłębianie współpracy z dotychczasowymi instytucjami współpracującymi. Carsmile oraz OTOMOTO należą do Grupy OLX.

Nowa oferta 18 podmiotów finansowych OTOMOTO Pay

OTOMOTO Pay daje klientom wybór opcji finansowania od 18 instytucji finansowych, w tym banków – m.in. PKO Leasing, BNP Paribas, Alior Bank, Alior Leasing, Santander Consumer Financial Solutions, Santander Consumer Multirent, Raiffeisen, Cofidis, Inbank, Arval i Brutto.pl. Narzędzie analizując sytuację wnioskodawcy, zadeklarowaną wysokość wkładu własnego oraz wartość i wiek samochodu, którym zainteresowany jest klient, dopasuje i zarekomenduje ofertę kredytu lub leasingu i pozwoli z poziomu strony złożyć wniosek o finansowanie do jednej, wybranej instytucji.

Przed selekcją i dopasowaniem oferty do użytkownika, narzędzie automatycznie sprawdzi zdolność kredytową wnioskodawcy, nie wpływając na wartość jego scoringu w Biurze Informacji Kredytowej. Po złożeniu wniosku przez użytkownika bezpośrednio z poziomu strony otomotopay.pl, pieniądze trafią na jego konto nawet w ciągu kilkunastu minut – czas uzależniony jest od działania podmiotu, do którego trafi wniosek.

Raporty stanu technicznego pojazdu oraz gwarancja na naprawy

W ramach usługi klient otrzyma możliwość wygenerowania 3 raportów historii pojazdu przygotowywanych przez firmę autoDNA. Decyzja o zakupie konkretnego modelu może zostać podjęta na tej podstawie nawet po przyznaniu środków na finansowanie auta.

Klienci korzystający z finansowania za pośrednictwem OTOMOTO Pay zyskają dodatkowo możliwość włączenia do raty kredytu lub leasingu ubezpieczenia samochodu, na którego zakup się zdecydują. Narzędzie zarekomenduje najkorzystniejszą ofertę OC/AC, wybraną spośród propozycji 15 towarzystw ubezpieczeniowych współpracujących z porównywarką Punkta. Dodatkową możliwością jest zaszycie w racie rocznej gwarancji na nieprzewidziane naprawy, realizowane zgodnie z wytycznymi producenta samochodu, zapewnianej przez firmę Defend Insurance.

Scan&Buy – car-fintech także przy zakupach offline

Wkrótce po premierze rozwiązania użytkownicy uzyskają dostęp do komplementarnego narzędzia typu car-fintech: Scan&Buy. Rozwiązanie na podstawie skanu tablicy rejestracyjnej pojazdu lub kodu QR w dowodzie rejestracyjnym określi rynkową cenę samochodu i automatycznie zaproponuje użytkownikowi możliwości jego finansowania z OTOMOTO Pay. Scan&Buy rozszerzy możliwości finansowania, pozwalając na jego wykorzystanie także podczas zakupu bez pośrednictwa platformy OTOMOTO.

Integracja z OTOMOTO umożliwi uzyskanie finansowania nie tylko na zakup samochodów, ale też motocykli, czy maszyn rolniczych i ciężkich dostępnych na platformie. Uzyskanie finansowania będzie możliwe przy zakupie pojazdów zarówno od sprzedawców indywidualnych i niewielkich dealerów, którzy nie współpracują z żadnym podmiotem finansowym, jak i przez większych sprzedawców, którzy wystawiają swoją ofertę w OTOMOTO.

Do 31 marca 2023 roku narzędzie OTOMOTO Pay będzie dostępne losowo przy 50% ogłoszeń w OTOMOTO. Po okresie przejściowym, od kwietnia 2023 roku, także z poziomu platformy OTOMOTO, z OTOMOTO Pay będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy.