Według danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2022 r. transakcje zbliżeniowe stanowiły 98,5 proc. liczby i 94,8 proc. wartości wszystkich bezgotówkowych transakcji kartowych. Upowszechnienie się technologii NFC umożliwiło także rozwój płatności mobilnych opartych na karcie płatniczej z wykorzystaniem smartfonów oraz elektronicznych gadżetów (tzw. wearables).

Polskie ePłatności uruchamiają swojego softposa

Natomiast integracja wirtualnej kasy fiskalnej z terminalami płatniczymi – także w wersji SoftPOS, które właśnie wprowadza PeP (Grupa Nexi) umożliwia przyjmowanie i rozliczanie płatności jedynie za pomocą smartfona. Takich rozwiązań na rynku jest już całkiem sporo i wciąż pojawiają się kolejne.

Aplikacja PepPay jest przeznaczona dla urządzeń opartych na systemie Android w wersji 8 lub nowszych (rekomendowane min. 10) posiadających czytnik NFC oraz dostęp do Internetu. PepPay przyjmuje również najpopularniejsze mobilne płatności zbliżeniowe: Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay czy BLIK C (Contactless). Klienci PeP mogą także procesować płatności kartami Sodexo oraz Edenred, wydawanymi z ramienia Mastercard.

Dodatkowo aplikacja PePpay prezentuje historię wykonanych transakcji, umożliwia wysłanie potwierdzenia za pośrednictwem wiadomości e-mail na wskazany przez klienta adres oraz jest przygotowana do integracji z aplikacjami biznesowymi np. systemami gastronomicznymi. Wszystkie transakcje są chronione kodami zabezpieczającymi, a płatności autoryzowane są przez bank w trybie online. Bezpieczeństwo płatności zostało potwierdzone przez Mastercard, Visa oraz organizację PCI – czytamy w komunikacie.

Aplikację w wersji PepPay dostarcza duńska firma Softpay.io ściśle współpracująca z Grupą Nexi oraz od kilku lat rozwijająca swoje rozwiązanie typu Aoftpos, które jest już dostępne w wielu krajach Europy.