Nowa usługa oznacza, że użytkownicy Vipps w Norwegii i klienci MobilePay w Danii i Finlandii mogą zrezygnować z numerów kont do realizacji przelewów pomiędzy tymi krajami. Wystarczy podać numer telefonu odbiorcy.

Przelewy na telefon między Danią, Norwegią i Finlandią

Usługa nie jest jednak darmowa – jej koszt to 4% kwoty transakcji dla nadawców. Dodatkowe opłaty mogą dodać również banki. Otrzymanie przelewu jest bezpłatne. Darmowe pozostanie także wysyłanie środków w obrębie jednego kraju i w tej samej walucie.

Na razie usługa obejmuje tylko przelewy między użytkownikami indywidualnymi (P2P), ale pojawi się także możliwość dokonywania płatności u około 325 tys. sprzedawców i organizacji korzystających z Vipps MobilePay w tych trzech krajach. Ponadto Szwecja ma dołączyć do systemu jesienią tego roku – wtedy Szwedzi bedą mogli już korzystać z aplikacji Vipps.

MobilePay i Vipps należą do duńskiego Danske Bank i konsorcjum norweskich banków. Oba fintechy zostały połączone w 2021 roku, tworząc skandynawską potęgę płatności mobilnych z ponad 11 mln klientów. Norweskie banki mają 72,2% udziałów w fintechu, a Danske Bank posiada ich 27,8%.

– Nasi użytkownicy od dawna prosili nas o uproszczenie wysyłania pieniędzy pomiędzy krajami nordyckimi. Teraz mamy gotowe rozwiązanie. Oznacza to pożegnanie z wpisywaniem długich numerów rachunków. To pierwszy z wielu kroków, które podejmujemy, aby jeszcze bardziej zbliżyć do siebie kraje nordyckie – mówi Rune Garborg, CEO, Vipps MobilePay.

W Polsce w przelewach na numer telefonu króluje oczywiście BLIK, ale na razie użytkownicy nie mogą realizować w ten sposób transakcji na zagraniczne numery. Polski Standard Płatności, operator systemu, poczynił pierwsze kroki w celu zmiany tego stanu rzeczy już w 2019 roku – podłączając się do nowego systemu. Na razie przelewy BLIK na zagraniczne numery telefonu nie są jeszcze możliwe.