Przypominamy, 1 grudnia 2021 roku z państwowych autostrad na płatnych odcinkach A2 Konin–Stryków oraz A4 Wrocław–Sośnica zniknęły bramki. Manualny pobór opłat został zastąpiony przez system e-Toll. Jego ważnym elementem są kamery monitorujące, czy opłata za przejazd została dokonana.

Resort finansów wymieni kamery systemu e-Toll

Na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 z bezbramkowym systemem poboru opłat zostaną wymienione kamery. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nowe urządzenia będą miały rozbudowane funkcje, których brakuje obecnym. Mianowicie automatycznie sklasyfikują gabaryty pojazdów.

Dzięki automatycznej klasyfikacji auta od razu będzie wiadomo, o jakie naruszenie chodzi – czy jest to brak opłaty za przejazd autostradą (pojazdy lekkie), czy też opłaty elektronicznej (pojazdy ciężkie) – informuje piątkową „Rzeczpospolita”.

Dziennik podkreśla, że na autostradach funkcjonariusze KAS złapali już 1683 kierowców, którzy nie mieli wykupionego przejazdu. Reszta wyłapanych przez system przypadków, trafiła do Izby Skarbowej w Łodzi (samochody osobowe) lub GITD (ciężarowe). Jak wskazuje Rzeczpospolita, wpłynęły zaledwie 243 informacje o możliwych naruszeniach.