Jest już dostępna nowa wersja aplikacji Autopay, za pomocą której użytkownicy mogą automatycznie opłacać przejazdy autostradami A2 Konin – Stryków (Łódź) i A4 Wrocław – Sośnica (Gliwice).

Autopay poinformował, że obecnie nie ma możliwości opłacenia przejazdów państwowymi autostradami bezpośrednio z poziomu aplikacji banków. W związku z tym klienci korzystający z Autopay w swojej bankowości elektronicznej, powinni dodatkowo zarejestrować się na stronie Autopay.pl za pomocą opcji “Nie masz hasła? Przejdź z banku”, a następnie pobrać aplikację.

Co się zmienia na autostradach od 1 grudnia?

Na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica następuje zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli. W związku z tym pobieranie opłat na tzw. bramkach zostało zlikwidowane. Autopay przypomina, że brak opłaty za przejazd autostradą może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.

W celu uiszczenia opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 i A4 kierowcy mogą skorzystać z rządowej aplikacji e-Toll. W tym przypadku płatność pobierana jest z wcześniej doładowanego konta. Alternatywę stanowi nowa oferta Autopay. Ponadto możliwość uiszczenia opłaty online za bilet autostradowy oferuje także w swojej aplikacji fintech Spark.

Bilet autostradowy można nabyć także tradycyjnie przed podróżą, np. na stronie ebiletautostradowy.pl lub na stacjach paliw. Własne rozwiązanie zaproponował również Orlen. Płatność za przejazd autostradą ma zostać udostępniona w aplikacji Orlen Pay i mFlota, a wkrótce także w Orlen Vitay. E-bilet autostradowy można nabyć od 1 grudnia br. również na wybranych stacjach koncernu.

Jak płacić za autostrady z Autopay?

Chcąc korzystać z Autopay trzeba najpierw pobrać aplikację, która jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore. Następnie użytkownik musi dokonać rejestracji w systemie. W tym celu niezbędne będzie podanie informacji, takich jak adres e-mail, numer telefonu oraz dane pojazdu (marka i numer rejestracyjny).

W aplikacji Autopay należy podpiąć kartę płatniczą (debetową lub kredytową), z której mają być automatycznie pobierane środki po zakończonym przejeździe. Warto podkreślić, że w aplikacji można dodać dowolną liczbę pojazdów oraz źródeł płatności. Autopay bazuje na automatycznych rozwiązaniach opartych o miejscową lokalizację GPS.