Władze Rzeszowa nowy projekt zrealizowały we współpracę z Asseco Data Systems. Wdrożone rozwiązanie o nazwie Inteligentny System Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP ma skrócić czas potrzebny na zaparkowanie. Tym samym pozwoli na oszczędności finansowe oraz przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Monitoring wolnych miejsc parkingowych w Rzeszowie

Inteligentnym systemem parkingowym jest objęte około 2 200 miejsc postojowych. Wykorzystano w nim elementy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych analizujące obraz z kamer oraz dane z czujników zajętości miejsca postojowego.

Informacja o wolnych miejscach parkingowych będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych VMS oraz poprzez aplikację mobilną E-parking.

– Mamy teraz najnowocześniejszy w Polsce system monitoringu strefy płatnego parkowania, który usprawni ruch w centrum Rzeszowa. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic, kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Aplikacja mobilna E-parking

Mieszkańcy Rzeszowa, którzy pobiorą aplikację E-parking, zyskają dostęp do lokalizacji wolnych miejsc parkingowych. Ponadto w aplikacji zostaną prezentowane informacje o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy płatnego parkowania. W E-parking będzie można także zapłacić za parkowanie.

Co więcej użytkownicy aplikacji zyskają możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, niewłaściwych zachowań innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie służb miejskich.