2022 rok to czas rozwoju dla platformy Shopper. Na początku roku firma uruchomiła dla swoich sprzedawców usługi finansowania (Brutto i Uncapped), a w lutym program do obsługi faktur i magazynu online (Shoper Faktury i Magazyn). Najnowszym newsem jest jednak usługa Connect, która pozwala na obsługę klienta poprzez infolinię, która nie wymaga wsparcia ze strony IT. 

6 mln na rozwój SaaS i sieci światłowodów

Shoper i Atman zainwestują w ośrodki przetwarzania danych dla rynku e-commerce. W 2022 roku liczba centrów danych wykorzystywanych przez Shoper ma zwiększyć się do czterech. Firma wykorzystuje również infrastrukturę chmury publicznej dostarczaną przez globalne firmy technologiczne.

Na koniec 2021 roku Shoper obsługiwał 33 tysiące klientów. Blisko 26 tys.  z nich bezpośrednio i ponad 7 tys. w modelu private label. Tylko w listopadzie 2021 roku na platformie Shoper otworzyło się tysiąc nowych sklepów, co było rekordowym wynikiem w ciągu jednego miesiąca.

Rekordowa była też sprzedaż w sklepach korzystających z platformy Shoper. GMV dla sklepów własnych wyniósł w 2021 roku 5,8 mld zł, a dla sprzedaży wielokanałowej (omnichannel) 6,4 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 44% i 46% w porównaniu do roku 2020.

— Konsekwentnie inwestujemy w rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej, aby kupujący i sprzedający w polskim e-commerce mieli zawsze bezpieczny i szybki dostęp do danych i najwyższy komfort przeprowadzania transakcji. Do inwestycji wybraliśmy partnera, który doskonale rozumie wyzwania stojące przez rynkiem handlu elektronicznego i wykorzystuje innowacyjne technologie związane z przetwarzaniem danych – mówi Krzysztof Krawczyk, wiceprezes Shoper.