RLUSD to stablecoin klasy korporacyjnej denominowany w dolarach amerykańskich. Ma on oferować wsparcie dla natychmiastowych płatności, konwersji walut fiat na kryptowaluty i tokenizacji aktywów.
Fintech Ripple udostępnia własnego stablecoina
Kluczowi partnerzy RLUSD obejmują globalne giełdy i dostawców płatności. Ma to pomóc w zwiększeniu popularności i wykorzystania w regionach obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, Wielkiej Brytanii i Bliskiego Wschodu. Wiadomość o wdrożeniu, zarówno na blockchainie XRP Ledger, jak i Ethereum, pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak firma otrzymała zgodę od nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych (NYDFS).
Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple twierdzi, że na początku przyszłego roku Ripple Payments wykorzysta RLUSD do ułatwienia globalnych płatności w imieniu swoich klientów korporacyjnych. Ripple Payments obsłużyło 70 miliardów dolarów wolumenu płatności i ma niemal globalny zasięg z ponad 90 rynkami wypłat, co stanowi ponad 90% dziennego pokrycia rynku walutowego – podaje fintech w komunikacie.
O planach Ripple na uruchomienie własnego stablecoina pisaliśmy w październiku. Każdy token RLUSD ma być w 100% zabezpieczony depozytami w dolarach amerykańskich, obligacjami rządu USA i ekwiwalentami środków pieniężnych. Aby zapewnić pełną przejrzystość, Ripple będzie publikować comiesięczne, audytowane przez strony trzecie poświadczenia aktywów rezerwowych.
Swojego stablecoina od jakiegoś czasu rozwija już PayPal, a ostatnio za jego pomocą zapłacił fakturę firmie EY. Wcześniej PayPal dokonał pierwszej inwestycji za pomocą swojego stablecoina – inwestując 5 mln dolarów w startup Mesh, oferujący rozwiązania z zakresu kryptowalut. PYUSD od PayPala jest obecnie jednym z największych stablecoinów na świecie, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 715 milionów USD.
Europejski rynek stablecoinów rozwija się coraz bardziej dynamicznie – między innymi za sprawą unijnego rozporządzenia MiCA, dotyczącego kryptoaktywów. Swoje stablecoiny na Starym Kontynencie rozwijają już takie podmioty jak Banking Circle, Deutsche Bank, czy grupa Circle.