Zasady akcji są stosunkowo proste. Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, wystarczy zarejestrować się i zalogować w EV Klub Polska (EVklub.pl). Następnie w panelu klubowicza wypełnia się formularz zgłoszeniowy, a po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link. To jest ostatnia prosta, bowiem dzięki niemu logujemy się w aplikacji Autopay, która pozwala zautomatyzować opłaty za przejazdy. Zwolnienie z płatności dotyczy maksymalnie pięciu przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.

Rusza kolejna edycja Autostrady do elektromobilności

W ramach akcji, organizowanej przez Autopay, EV Klub Polska i Wallbox, od 4 lipca użytkownicy aut w pełni elektrycznych, należący do EV Klub Polska, mogą przejeżdżać bez opłat na koncesjonowanych autostradach.

Mowa tutaj konkretnie o odcinkach: AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice – Kraków (objętych videotollingiem), a także na państwowych autostradach A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków (objętych systemem e-TOLL).

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić – szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, czyli A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków, należy mieć włączoną aplikację Autopay. Inaczej płatność za przejazd nie zostanie pobrana.

— Elektryfikacja transportu, także tego osobowego, to konieczność jeśli chcemy w Polsce w najbliższych latach osiągnąć neutralność klimatyczną. Z kolei dzięki korzystaniu z automatycznych płatności Autopay ograniczamy druk biletów i paragonów. To ma wymierne korzyści dla środowiska naturalnego — mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay.

W zeszłe wakacje udało się zredukować 19 ton emisji CO²

Cała akcja organizowana jest wspólnie przez Autopay, EV Klub Polska, Wallbox. Do projektu włączyli się także partnerzy kampanii Elektromobilni.pl, która to z kolei prowadzona jest przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Uczestnicy pilotażu “Autostrada do elektromobilności”, który odbywał się w ubiegłe wakacje, odbyli prawie 4 tys. podróży autami elektrycznymi przejeżdżając łącznie ponad 160 tys. km. Dzięki temu udało się zredukować typową emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton (dane za JATO Dynamics).