Spółka została założona w 2016 roku w Estonii. Już w 2018 roku eAgronom pojawił się w Polsce, a do grona funduszy wspierających startup dołączył Black Pearls VC, który zainwestował w firmę w ramach dwóch kolejnych rund finansowania.

Startup eAgronom zaoferuje kredyty węglowe

eAgronom pomaga już ponad 1500 firmom rolniczym, które obejmują ponad milion hektarów gruntów ornych w całej Europie i pomagają dostarczać żywność dla ponad trzech milionów konsumentów. Teraz zespół zaczął poszukiwać nowych możliwości wspierania rolników. Naturalnym kierunkiem stała się polityka klimatyczna UE i ambitne plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – czytamy w komunikacie.

Dzięki zebranej rundzie finansowania spółka uruchomi platformę kredytów węglowych opartych na rolnictwie, kontynuując ekspansję na nowe rynki (w tym poza UE). Od dłuższego czasu eAgronom pracuje nad ulepszeniem swojej technologii śledzenia dwutlenku węgla, m.in. dzięki technologii blockchain i zaangażowani społeczności Web3 zorganizowanej w ramach Solid World DAO. Dzięki temu rozwiązanie oferowane przez spółkę pomoże rolnikom i innym projektom węglowym w finansowaniu sekwestracji CO2.

We wcześniejszych rundach inwestycyjnych eAgronom zebrał łącznie 12 milionów dolarów. W ciągu najbliższych 12 miesięcy startup skoncentruje się na optymalizacji wdrażania rolników, tworzeniu globalnych dealerów i prefinansowaniu przejścia na emisje dwutlenku węgla. Polska jest największym z europejskich rynków, na których działa spółka.