Pierwszy test takiego rozwiązania w Europie przeprowadziło Iberpay wraz z bankami – BBVA, Santanderem i Caixa Bankiem. To o tyle istotne, że już 28 listopada bieżącego roku wchodzi w życie system One-Leg-Out Instant Credit Transfer (OCT Inst) od Europejskiej Rady ds. Płatności.

Ekspresowe przelewy w różnych strefach walutowych. Testy Swift

W trakcie pilotażu przetworzono dziesiątki rzeczywistych płatności pomiędzy takimi regionami jak Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, czy Wielka Brytania – za pomocą systemu przelewów natychmiastowych Swift GPI Instant. Transakcje miały zostać przetworzone, rozliczone i zaksięgowane na docelowym koncie w ciągu kilku sekund.

Po raz pierwszy na świecie testy obejmowały integrację platformy natychmiastowych przelewów hiszpańskiego procesora płatności Iberpay, która działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w czasie rzeczywistym, z GPI Swift. Miało to zapewniać odpowiednią widoczność statusu płatności i większą przejrzystość transakcji.

Główne korzyści takiego rozwiązania to możliwość przetwarzania płatności międzynarodowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w ciągu kilku sekund oraz możliwość śledzenia całego procesu płatności.