Potwierdziły się nieoficjalne doniesienia dotyczące roszad w Ministerstwie Finansów. Odpowiedzią na krytykę tzw. Polskiego Ładu miała być „radykalna naprawa” oraz „decyzje polityczne, w tym personalne”. Mówił o tym kilka dni temu szef PiS Jarosław Kaczyński. O możliwych konsekwencjach wspominał także premier Mateusz Morawiecki.

Tadeusz Kościński odchodzi z Ministerstwa Finansów

Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji ze stanowiska. Jego odejście ma związek z rozliczeniem ostatniej reformy podatkowej. Do czasu wyboru nowego ministra finansów, pracami resortu ma kierować premier Mateusz Morawiecki.

Partia rządząca nie wyklucza kolejnych zmian personalnych w ministerstwie, a jej rzeczniczka pytana o następcę Tadeusza Kościńskiego nie wskazała konkretnej kandydatury. Jak donosi Business Insider, w gronie faworytów są Piotr Nowak, obecny szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jedno jest pewne, nowy minister finansów stanie przed nie lada wyzwaniem, jakim jest udoskonalenie tzw. Polskiego Ładu. Już zapowiedziano prace nad pakietem poprawek, które zakładają m.in. zmiany w przyznawaniu ulgi dla klasy średniej oraz modyfikację zasad ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej.

Projektem, który zamierza rozwijać Ministerstwo Finansów jest także niedawno udostępniona aplikacja e-Paragony. Dzięki niej można między innymi zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, czy zgłaszać nieprawidłowości. Zgodnie z zapowiedziami resortu, już niedługo w aplikacji będzie można również pobrać paragon w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.