W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Warto przypomnieć, że na początku zeszłego roku aplikację Spark do obsługi e-Paragonów wdrożyła Platforma Detalistów we współpracy z firmą Novitus.

Ministerstwo Finansów udostępnia aplikację e-Paragony

Obecnie w aplikacji e-Paragony można miedzy innymi: zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach. Pozwala ona również na sprawdzenie paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy wirtualne. W ten sposób klient dowie się czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Aplikacja umożliwia także zgłaszanie nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. Użytkownik ma do wyboru 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Resort finansów zapewnia, że już niedługo w aplikacji będzie można także pobrać paragon w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Jak działa aplikacja e-Paragony?

Aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, należy wybierać w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknąć w wybraną pozycję z listy i przejść do szczegółów paragonu.

Można także pogrupować wydatki według paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu klient uszka zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. W tym celu trzeba użyć funkcji sortowania, dostępnej w menu „Moje wydatki”. Zaznaczamy opcję „Grupuj jako paragony” i z wyświetlonej listy wybieramy interesujący nas paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu.

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które należy ustawić podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych. Resort finansów wyjaśnia, że aplikacja nie gromadzi żadnych danych o naszej aktywności, a wszystkie informacje są zapisywane tylko na naszym urządzeniu z możliwością utrzymywania ich w chmurze.