W marcu aplikacja przekroczyła próg 900 mln użytkowników. Wtedy, w wywiadzie dla Financial Times, Durov powiedział, że Telegram zamierza osiągnąć rentowność w przyszłym roku.
Co planuje aplikacja Telegram?
Telegram wydaje się przyspieszać wdrażanie technologii web3 na swojej platformie. Firma od dawna wspiera inicjatywy związane z kryptowalutami i blockchainem – posiadając własną wirtualną walutę o nazwie Stars oraz kryptowalutę Toncoin (na blockchainie TON). Firma koncentruje się również na pomaganiu programistom w tworzeniu mini-aplikacji i gier, które wykorzystują kryptowaluty do transakcji.
W tym roku Telegram zaczął dzielić się przychodami z reklam z właścicielami kanałów, rozdając toncoiny. Na początku tego miesiąca Telegram zaczął umożliwiać właścicielom kanałów konwersję wirtualnej waluty Stars na toncoiny, aby kupować reklamy po obniżonych stawkach lub handlować kryptowalutami.
Telegram od dawna mierzy się jednak z plagą oszustw. Od listopada 2023 roku oszuści aktywnie stosują różne metody kradzieży toncoinów od użytkowników, zgodnie z raportem firmy Kaspersky. Durov odniósł się do tej kwestii w zeszłym tygodniu, twierdząc, że firma pracuje nad ograniczeniem tego typu procederów.
„Wkrótce Telegram zacznie wyświetlać miesiąc rejestracji i główny kraj dla kont publicznych (podobnie jak Instagram). Pozwolimy również organizacjom na korzystanie z ich mini aplikacji do wydawania etykiet dla kanałów, tworząc zdecentralizowany rynek weryfikacji stron trzecich” – stwierdził Durov.