Obecnie z usług Telegrama korzysta ponad 900 mln osób, a firma jest wyceniana na więcej niż 30 mld USD. Teraz spółka celuje w rentowność, która ma się udać osiągnąć już w przyszłym roku. W przyszłości władze Telegrama nie wykluczają także wejścia na giełdę. O sprawie pisze między innymi TechCrunch i Financial Times.

Telegram rozwija swoją cyfrową walutę

W związku z ambitnymi planami w aplikacji pojawiają się nowe funkcjonalności. Miesiąc temu Telegram wprowadził wirtualną walutę o nazwie Stars, a teraz firma rozszerza jej zastosowanie także na płatne treści. Aplikacja do czatowania pozwala również kanałom na wymianę posiadanych Stars na Toncoiny – kryptowalutę używaną przez Telegram.

Firma początkowo uruchomiła Stars, aby płacić za towary cyfrowe oferowane przez boty i aplikacje w Telegramie. Teraz twórcy mogą publikować treści, które użytkownicy mają możliwość odblokować za pomocą Stars. Alternatywnie, właściciele kanałów mogą korzystać ze Stars, aby uzyskać zniżki na reklamy, dzięki którym mogą promować swoje kanały.

Aplikacja umożliwia również właścicielom kanałów wypłacanie Stars i konwertowanie ich na Toncoiny za pomocą platformy Fragment. Jeśli masz Toncoiny, możesz handlować kryptowalutami za pośrednictwem różnych giełd i przelewać pieniądze na swoje konto bankowe – pisze TechCrunch.

Celem Telegramu jest osiągnięcie rentowności w przyszłym roku i zdobycie miliarda aktywnych użytkowników. Aplikacja dodała w tym roku wiele funkcji zorientowanych na biznes – takich jak umożliwienie małym firmom dodawania lokalizacji i godzin otwarcia – aby mogły wybrać tę platformę zamiast na przykład WhatsAppa. W kwietniu firma wprowadziła również funkcje, takie jak personalizowane strony startowe, predefiniowane powitania i wiadomości pożegnalne oraz wsparcie dla firmowych.