Na koniec roku obrotowego 2023 Zopa Bank ogłosił swój pierwszy pełny rok na plusie. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 15,8 mln GBP – dla porównania rok wcześniej firma zanotowała stratę w wysokości 16 mln funtów. Bank powstał w 2020 roku i obecnie ma 1,2 mln klientów.

Zopa Bank ma już 4 mld GBP w depozytach

Zopa działa na rynku od 2005 roku, początkowo oferując rozwiązania z zakresu P2P lending (pożyczki społecznościowe). Od 2020 roku posiada licencję bankową w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu może działać jako challenger bank. W odróżnieniu od innych challengerów firma udostępnia przede wszystkim rachunki oszczędnościowe, a nie bieżące. Ofertę uzupełniają produkty kredytowe.

We wrześniu 2023 roku Zopa Bank pozyskał 75 mln funtów dofinansowania, dzięki czemu zamierza przyspieszyć swój rozwój. W sumie od początku działalności fintech pozyskał już 530 mln GBP, z czego 150 mln funtów otrzymał tylko w zeszłym roku. Dodatkowo spółka zatrudniła doświadczonych menadżerów w roli CTO i COO.

Na razie Zopa wciąż nie ogłosiła planów wejścia na giełdę, po tym jak ich IPO zostało przełożone pod koniec 2022 roku. Pierwszy pełny rok rentowności może jednak w tym pomóc.