Australijski regulator APRA, czyli Australian Prudential Regulation Authority udzielił ograniczonej licencji brytyjskiego fintechowi TransferWise. Firma znana jest także w Polsce – jej core’owa działalność opiera się na szybkich i tanich transferach międzynarodowych.

Fintech, który zarabia

Z usług fintechu korzysta 9 mln użytkowników. W ramach wirtualnego portfela w aplikacji mobilnej TransferWise użytkownicy mają dostęp do karty płatniczej, którą mogą dodać do Apple Pay lub Google Pay.

Fintech TransferWise to jeden z nielicznych przykładów młodych spółek fintech, które osiągają pozytywne wyniki finansowe. W poprzednim roku TransferWise zwiększył przychody o 70%, a jej zysk przekroczył 20 mln funtów. Firma wyceniana jest na ok. 5 mld dolarów.

TransferWise to druga spółka z autoryzacją bankową na liście australijskiego nadzoru. Pierwszą jest PayPal, który stosowne pozwolenie otrzymał jeszcze w 2006 roku.Od 2018 roku APRA udziela tzw. ograniczonych licencji ADI (RADI) – jest to rozwiązanie dla challenger banków (ograniczenie obejmuje m.in. dopuszczalną wielkość depozytów).

/LP