W czerwcu zeszłego roku pisaliśmy już o tym, że Generali i Climatica wspólnie testują ubezpieczenia od złej pogody. Cena takiego ubezpieczenia zalała wtedy od terminu i dokładnego kierunku podróży. Kwoty wahały się od 50 do 100 zł za siedmiodniowy wyjazd. Dziś jednak nie mówimy już o programie pilotażowym, a testy weszły na zupełnie nowy poziom. Ubezpieczenie wyjazdu od złej pogody stało się faktem.

Generali rozszerza ofertę ubezpieczeń o opady deszczu

Rozwiązanie zostało przygotowane we współpracy ze startupem Climatica. Polski startup specjalizuje się w tzw. ubezpieczeniach parametrycznych. Oznacza to, że wypłata odszkodowania zależy od wystąpienia określonego w umowie czynnika. W przypadku ubezpieczenia wprowadzanego przez Generali takim czynnikiem będzie wystąpienie umiarkowanych opadów deszczu.

Obecnie oferta ubezpieczeń pogodowych jest testowana w najpopularniejszych kierunkach i terminach wakacji. Generali wypłaci 3000 zł jeśli przez połowę dni trwania umowy ubezpieczenia spadnie min. 5 mm deszczu między godziną 8 a 20 w Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Grecji, Hiszpanii, Ibizie, Majorce, Portugalii, Turcji, we Włoszech, na Maderze, Wyspach Zielonego Przylądka lub Zanzibarze.

Natomiast klienci przebywający na Cyprze, Malcie, Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, Katarze, Maroko, Omanie, lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą otrzymać 400 zł za każdy dzień ubezpieczenia, w którym spadnie min 2,5 mm deszczu między godziną 8 a 20.

Turyści, którzy chcą otrzymać odszkodowanie za nieudany urlop z powodu zmiany warunków atmosferycznych, nie będą musieli dostarczać żadnej dokumentacji, która powodowałaby wypłatę pieniędzy. Nie muszą też zgłaszać załamania pogody ubezpieczycielowi.

System zdaje się działać bez zarzutu

Firma Climatica zbiera dane meteorologiczne i przekazuje je są następnie do Generali, gdzie zapada decyzja. Firma ubezpieczeniowa wypłaci klientom rekompensatę już następnego dnia, aby turyści mogli jeszcze podczas urlopu wykorzystać otrzymane pieniądze na dowolne cele.

Climatica zbiera szczegółowe dane na temat pogody, a następnie wykorzystuje modele sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania załamań pogodowych. Ubezpieczeni nie muszą sami zgłaszać szkody, bo system wie, jakie warunki atmosferyczne panowały o danej godzinie i  w danym miejscu.

Informację tę Climatica przekazuje do Generali, by ubezpieczyciel mógł od ręki zrekompensować klientom urlopowe niedogodności. Cena polisy zależy od terminu i dokładnego kierunku podróży i waha się od 50 do 100 zł za siedmiodniowy wyjazd. Spółkę wspiera grupa technologiczna Daftcode.