UKNF i KDPW wyrażają tym samym zainteresowanie wspólną realizacją projektów w zakresie technologii finansowych, w szczególności zastosowania technologii rejestrów rozproszonych, czyli blockchaina. Ponadto KDPW i UKNF ustaliły obszary współpracy – szczególny nacisk będzie kładziony na informatyzację sprawozdawczości regulacyjnej, co sugeruje, że niebawem w końcu doczekamy się pierwszych zalążków praktycznych i działających rozwiązań z zakresu RegTech (Regulation Technology). Pomóc w tym ma platforma blockchain tworzona przez KDPW.

Jak RegTech to przez KDPW

– Ekosystem innowacji finansowych odgrywa kluczową rolę dla transformacji polskiej gospodarki. By móc efektywnie wspierać jego rozwój, organy nadzoru powinny włączać się w projekty związane z budową infrastruktury fintech w Polsce. Platforma KDPW powstała w oparciu o framework technologii blockchain, który pozwala na implementację procesów zgodności regulacyjnej przy zachowaniu niezaprzeczalnej identyfikacji użytkowników. Węzeł regulacyjny w UKNF to forma zaangażowania w inicjatywę infrastruktury fintech, z potencjałem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. To także krok nadzorcy w kierunku innowacyjnych rozwiązań regulacyjnych – powiedział Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Maciej Trybuchowski z KDPW dodaje, że platforma blockchain dla rynku kapitałowego usprawni wymianę i analizę danych rynkowych, a to posłuży rozwojowi technologicznemu całego rynku kapitałowego w Polsce.

Platforma blockchain dla rynku kapitałowego tworzona przez KDPW działa od 1 lipca br. Zapewnia ona obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Niebawem w ramach rozwiązania zostanie uruchomiona aplikacja umożliwiająca eVoting, która pozwoli na zdalne oddawanie głosów w trakcie WZA.